www.004.cz >Hemoroidy > Anální sex a hemoroidy?

Autor: -hmr->, Téma: Hemoroidy, Vydáno dne: 18. 04. 2022
Článek pochází z internetového magazínu 004.cz, ISSN 1214-4452. Všechna práva autorů vyhrazena.

Do redakce našeho serveru přišlo mnoho dotazů, jestli je možné praktikovat anální soulož, pokud člověk trpí hemoroidy.

Odpověď však nelze zevšeobecnit na všechny případy. Uskutečnit anální styk s hemoroidy teoreticky i prakticky lze, ale možnost uskutečnit anální styk nám ještě neříká, co se může stát a jaký to může mít vliv na stav a další vývoj problému, nehledě na příjemnost sexuální aktivity. Aby taková soulož nebyla bolestivá a zabránilo se poranění a krvácení, je nutná dostatečná lubrikace a opatrnost aktivního partnera. Avšak ani při opatrnosti a lubrikaci není možné zaručit, že se vyhneme poranění. Sliznice, která hemoroidy pokrývá, je ztenčená, a tudíž mnohem zranitelnější.

Krvácení extrémně zvyšuje riziko zanícení hemoroidů, neb se zároveň otvírá brána pro bakterie, které jsou ve střevech vždy přítomny a zvyšuje se též riziko přenosu i jiné infekce. Zejména je nutné zviditelnit riziko možnosti přenosu sexuálně přenosných onemocnění. Pokud máme hemoroidy, zvyšuje se riziko přenosu HIV bez použití kondomu až o 800 %.

Anální styk má vždy negativní vliv na vývoj hemoroidů. Při mechanickém dráždění dochází k jejich podrážení a zduření a různé intenzitě dalších obtíží. Někteří gayové mohou mít pocit, že anální sex nemá přímý vliv na hemoroidy, ale z dlouhodobého hlediska je nevhodný a nelze jej doporučit!

Anální styk není možné praktikovat ani při výskytu tzv. análních fisur, neboli prasklin. Jejich vznik dokonce anální styk může zapříčinit.