www.004.cz >Pohlavně přenosné choroby > Měkký vřed (Ulcus mole)

Autor: -std->, Téma: Pohlavně přenosné choroby, Vydáno dne: 16. 07. 2023
Článek pochází z internetového magazínu 004.cz, ISSN 1214-4452. Všechna práva autorů vyhrazena.

je sexuálně přenosné onemocnění genitálu, charakterizované většinou mnohočetnými, křehkými, neztvrdlými bolestivými vředy. Někdy bývají označovány jako tzv. šankroid. Vedle vředů je typické zduření tříselných uzlin - vznik tzv. bubonů.

Měkký vřed – ulcus molle (chancroid) je pohlavní nemoc, charakterizovaná mnohočetnými, křehkými, neztvrdlými bolestivými vředy. Vedle vředů je typické zduření tříselných uzlin - vznik tzv. bubonů. 

Původcem je Haemophilus (ulceris mollis) ducreyi, gramnegativní štíhlá bakterie tvaru tyčky o délce 1,5 -2,0 um, citlivá na zvýšenou teplotu a vyschnutí.

Měkký vřed, jako pohlavní choroba, podléhá zákonným opatřením boje proti sexuálně přenosným chorobám. Na základě povinného hlášení tohoto onemocnění víme, že se v ČR nevyskytl od roku 1991, což ovšem neznamená, že by se tu nemohl vyskytnout díky cestovnímu ruchu, neboť v rozvojových zemích je velmi častý.

kliknutím se obrázek zobrazí v plné velikosti v novém okně

Na fotografii je muž černé pleti s rozvinutým onemocněním. Boule v tříslech je zduřená mízní uzlina tzv. bubon.

Přenos infekce probíhá výhradně pohlavním stykem, nakažlivost je vysoká, převažují mužská onemocnění a to především u gayů.

Inkubační doba je několik hodin až 5 dnů, nejčastěji 2-3 dny.

Příznaky: Na začátku onemocnění se objeví drobná papule červené barvy, která rychle (během několika hodin) přechází v pustulu a vřed okrouhlého nebo oválného tvaru o průměru 3 až 20 mm s podminovanými, otřepenými okraji. Snadno krvácí. Nápadná je bolestivost a mnohočetnost vředů, které vznikají nejprve z primárního vředu, kde došlo k prvnímu průniku, do těla, později jeden z druhého a je tak možné je pozorovat v různém stupni vývoje. Nejčastější lokalizací u mužů je předkožka, žalud, oblast uzdičky. Často dochází ke komplikacím, které mohou být mylně diagnostikovány jako zánět související s fimózou. Vředy mimo oblast genitálií nacházíme jen výjimečné (prsty, rty a krční mandle). Vřed přetrvává týdny a odhojuje se viditelné vkleslou jizvou. Ke zduření mízních uzlin dochází během několika dnů až týdnů. Extrémní je v oblasti třísel, které může být jednostranné i oboustranné, vždy bolí. Zduřené uzliny jsou velmi velkých rozměrů a nazývají se bubony (bubo - česky dýměj). Typický bubon můžete vidět na obrázku. Kůže nad bubony zčervená, srůstá s kůží, vznikají píštěle, z nichž vytéká žlutozelený hnis z abscedovaných mízních uzlin. Dutina se vyplní granulacemi a dohojí se vtaženou jizvou. 

Diagnostika: mikroskopický průkaz při použití speciálního barvení a bakteriologická kultivace. 

Léčba: antibiotika, sulfonamidy.

Prevence: Důsledné používání kondomu při všech typech sexuálního styku.