www.004.cz >Pohlavně přenosné choroby > Lymfogranuloma venereum

Autor: -std->, Téma: Pohlavně přenosné choroby, Vydáno dne: 18. 04. 2023
Článek pochází z internetového magazínu 004.cz, ISSN 1214-4452. Všechna práva autorů vyhrazena.

Pod tímto velmi krkolomně vypadajícím názvem se skrývá velmi infekční onemocnění, přenášené především sexuálním stykem. Toto onemocnění patří do seznamu nemocí, na které se vztahují zákonná opatření boje proti sexuálně přenosným chorobám. Původcem jsou specifické sérotypy bakterií Chlamydia trachomatis.

Lymfogranuloma venereum - pod tímto velmi krkolomně vypadajícím názvem se skrývá velmi infekční onemocnění, přenášené především sexuálním stykem. Jde o pohlavní chorobu. Toto onemocnění patří do seznamu nemocí, na které se vztahují zákonná opatření boje proti sexuálně přenosným chorobám. Původcem jsou specifické sérotypy bakterií Chlamydia trachomatis.(sérotypy L1, L2, L3). U nás se venerický lymfogranulom nevyskytl od roku 1991, což avšak neznamená, že by se u nás nemohl znovu objevit díky cestovnímu ruchu. Častý je v tropických a subtropických zemích, v Evropě vzácný.

Příznaky: Na začátku se objeví malá nebolestivá papula, uzlík nebo útvar připomínající bradavici na penisu, který lze často přehlédnout. Zánětlivý proces postupuje do mízních uzlin v okolí genitálií, u mužů tříselných, u žen častěji pánevních. Dochází ke zhnisání uzlin. Zhnisané uzliny vytváří abscesy, které perforují píštělemi, ze kterých vytéká zbarvený sekret. Zánětu postupuje do okolních tkání, což může vést k proktitidě, zúžení konečníku a píštěli. K proktitidě dochází také následkem análního styku, kde je infekce rekta častá právě u homosexuálních mužů. Může dojít k elefantiáze genitálii u obou pohlaví. Horečka, zimnice, bolesti hlavy, kloubů a nechutenství k jídlu jsou typickými symptomy. Průběh onemocnění u neléčených případů je dlouhodobý i když obyčejně ne smrtelný.

kliknutím se obrázek zobrazí v plné velikosti v novém okně

Na fotografii je ženský genitál postižený lymfogranuloma venereum. Projevy u muže jsou obdobného charakteru, zejména vřídky a zcela typický je saxofonový penis - zkrouceně deformovaný, připomínající saxofon.

Přenos: Přímý kontakt s lézemi infikovaných lidí, nejčastěji pohlavním stykem. 

Inkubační doba má poměrně značné rozpětí od 7-21 dní, výjmečně do několika měsíců.

Léčba: Je povinná, používají se antibiotika.

Prevence: Používání kondomu, vyhnout se rizikovým stykům s domorodým obyvatelstvem při cestách v rozvojových zemích.