www.004.cz >Pohlavně přenosné choroby > Ebola virus

Autor: -std->, Téma: Pohlavně přenosné choroby, Vydáno dne: 07. 09. 2023
Článek pochází z internetového magazínu 004.cz, ISSN 1214-4452. Všechna práva autorů vyhrazena.

Pod pojmem virus Ebola se skrývá velmi vážné infekční onemocnění, se kterým se v české republice pravděpodobně nesetkáte, ale pokud hodláte navštívit turisticky nezasažené oblasti Afriky, je pro vás již tento pojem mnohem důležitější.

Pod pojmem virus Ebola se skrývá velmi vážné infekční onemocnění, se kterým se v české republice pravděpodobně nesetkáte, ale pokud hodláte navštívit turisticky nezasažené oblasti Afriky, je pro vás již tento pojem mnohem důležitější. Horečka ebola byla poprvé pozorována v oblasti Zairu a Súdánu v sedmdesátých letech a přenos na člověka byl pravděpodobně od opic.

kliknutím se obrázek zobrazí v plné velikosti v novém okně

Na fotografii je patrný virus eboly pod elektronovým mikroskopem.

Příznaky onemocnění jsou velmi intenzivní. Zpočátku je typický rychlý nástup horečky, bolesti hlavy, svalů, schvácenost, zánět hrtanu, zvracení, průjem. Za několik dnů po začátku onemocnění dochází k napadení vnitřních orgánů a nervového systému a nastává v 50 až 90% případů smrt. Diagnostika se provádí dle příznaků, popř. laboratorně.

Přenos probíhá od nakaženého zvířete, dosud není známo jaké. Přenos z člověka na člověka se uskutečňuje stykem s krví, močí, slinami, spermatem.

Inkubační doba je 2-21 dnů.

Léčba je symptomatická. Pokud je k dispozici rekonvalescentní imunoglobulin je možné jej podat do 7 dnů (pozdější podání je neúčinné).

Důležitá jsou přísná epidemiologická opatření, naprostá izolace nemocného v bariéře, kterou známe z amerických akčních filmů, dezinekce a likvidace kontaminovaných předmětů.

Mnoho odpovědí na své otázky získáte v archívu starších diskuzních fór webu, pro toto téma zde