www.004.cz >Pohlavně přenosné choroby > Nekapavčitá uretritida

Autor: -std->, Téma: Pohlavně přenosné choroby, Vydáno dne: 20. 07. 2023
Článek pochází z internetového magazínu 004.cz, ISSN 1214-4452. Všechna práva autorů vyhrazena.

Nekapavčitá uretritida je zánět močových cest, který není způsoben bakterií neisurria gonorrhoea, která je původcem kapavky. Původců nakapavčité uretritidy, která se projevuje bolestí či pálením při močení, krví v moči či její nezvyklou barvou, je mnoho a jsou si velmi nepodobní - od prvoků přes bakterie až po mykoplazmy.

Stejně jako kapitola o balanopostitidě, i kapitola o uretritidě zahrnuje všechny původce a patřičná onemocnění, která se týkají zánětu močové trubice.

Uretritida je zánět močové trubice provázený výtokem, pálením a řezáním při močení, někdy probíhající i asymptomaticky. U žen se diagnostikuje vzácněji vzhledem k délce jejich uretry.
Neinfekční uretritidy mohou být zapříčiněny mechanickou a chemickou traumatizací (katetrizací, instilací dezinfekčních roztoků, cizími tělesy, antikoncepčními přípravky aj.). Častější jsou infekční příčiny, kde se kromě kapavky uplatňují nejrůznější mikroorganismy, často smíšené infekce.

Nekapavčitá uretritida (urethritis non-gonorrhoica) je zánět močových cest, který není způsoben bakterií Neisseria gonorrhoea, původcem kapavky. Vedle pojmu nekapavčitá neboli negonokoková uretritida se používá jako synonymum termín “Nespecifická uretritida - NSU”. 
Původců nakapavčité uretritidy je mnoho a jsou si velmi nepodobní. Od prvoků po bakterie (včetně chlamydia trachomatis) až po urogenitální mykoplasmatické infekce.

Původci NSU jsou označovány jako skupina L-organismů. Patří sem 

mykoplazmy Ureaplasma urealyticum a Mycoplasma hominis et genitalium
chlamydie chlamydie trachomatis (sérotypy D-K)

Uvedené mikroorganismy hrají i rozhodující roli u tzv. postgonoroických uretritid, které navazují na vyléčenou kapavku. Chlamydie způsobuje výtok i z konečníku – tzv. proktitidu a výtok krční – tzv. faryngitidu.

Příznaky: Někdy nepozorujeme žádné obtíže ani příznaky probíhajícího zánětu. Typické jsou výtoky hnisu z močové trubice, ale i konečníku – zejména pokud došlo k infikaci do konečníku z nechráněné anální soulože. Kolem ústí močové trubice může povrch žaludu červenat, což poukazuje na zvětšující se rozsah infekce, jež dle původce může vést k balanopostithis.
Zánět může zvyšovat pocit nutkání na močení. Při močení pociťuje nemocný pálení a bolest. (dysurie). Moč může obsahovat krev a mít nezvyklou barvou (pozor na tmavou moč – viz hepatitida). Rozsáhlé infekce zachvátí celý organizmus a pociťujeme celkovou únavu a pocit chřipky. 
Během sexuálního vzrušení či styku působí uretritida ve ztopořeném penisu bolest a ejakulace se stává nesnesitelně bolestivou.

Léčba: probíhá ambulantně, nutné jsou 2 - 3 návštěvy lékaře a kontrolní testy. Lékem volby jsou antibiotika či chemoterapeutika dle citlivosti. Někdy jsou nutné velmi silné dávky antibiotik a léčba tak patří vždy do rukou lékaře!! 

Prevence: Pozor si dejte při análním i orálním sexu na bělavé nespermatické výtoky. Používání prezervativu bude redukovat riziko infekce.