www.004.cz >Pohlavně přenosné choroby > Erythrasma

Autor: -std->, Téma: Pohlavně přenosné choroby, Vydáno dne: 02. 09. 2023
Článek pochází z internetového magazínu 004.cz, ISSN 1214-4452. Všechna práva autorů vyhrazena.

K příznakům erythrasmy patří především zarudlá - hnědá mírně šupinatá skvrna na kůži s ostrými hranicemi. Tato léze se objevuje především v oblastech časté zapářky -v krajině tříselné, v podpaží, mezi prsty a v jiných kožních záhybech. Zranění může mírně svědit nebo být zcela bez příznaků.

Erythrasma je bakteriální infekce kůže, kterou způsobuje tyčinkovitá bakterie Corynebacterium minutissimum příbuzná bakterii záškrtu. Je jí infikováno asi 20 % populace a je normálně neškodná. Podmínkou vzniku erythrasmatu je teplo a vlhká zapářka kůže, která vytváří bakteriím ideální životní podmínky; pak pronikají do vlhkostí a traumaty narušené svrchní třetiny rohové vrstvy pokožky, což vede k rozvoji kožního onemocnění. 

K příznakům erythrasmatu patří především hnědočervená, mírně šupinatá, ostře ohraničená skvrna až plocha v oblastech časté zapářky s kožními záhyby jako je krajina tříselná, podpaží, pupek, mezi prsty nohou. Postižení může mírně svědit nebo být zcela bez příznaků.

kliknutím se obrázek zobrazí v plné velikosti v novém okně

 Na obrázku vidíte oblast podpaží s projevy erythrasmatu.

Diagnostika erythrasmatu spočívá v klinickém vzhledu, možná, ale ne nutná je kultivace ze stěru. Je třeba odlišit od mykotické infekce a prostého opruzení (intertriga), což se provádí pomocí Woodovy lampy. Postižená oblast fluoreskuje v ultrafialovém světle výrazně korálově červeně. Můžete si vyzkoušet, jestli k tomuto efektu mohou postačit i UV světla používaná na diskotékách.

Erythrasmu si můžete snadno splést s jinými typy opruzení, které mohou mít jiné původce. Záměna je možná i s tineou inguinalis či kandidózou.

Výskyt erythrasmatu je vyšší v teplých klimatických pásech, především v tropech a subtropech. Erythrasmatem trpí 4 % celosvětové populace. Náchylnější jsou lidé s nadváhou, kteří se více potí. Výskyt erythrasmatu se zvyšuje s věkem a je častější u černochů. 

Léčba: Při těžších formách se užívá lokálně v gelu aplikovaná antibiotika nebo perorálně erytromycin. Je možná celková léčba antibiotikem (erythromycin), běžnější je léčba místní, spočívající v aplikaci např. imidazolových preparátů. 

Přenos: Erythrasmatem se může nakazit každý, neboť výše uvedená bakterie Corynebacterium minutissimum se běžně vyskytuje na kůži člověka, aniž by škodila.

Prevence: Především dobrá hygiena, redukce tělesné hmotnosti při obezitě, používání antiperspirantů. Udržování kůže v suchu napomáhá čisté oblečení s dobrými absorpčními vlastnostmi - především bavlna, v letních měsících či při cestách do tropických a subtropických oblastí nedoporučujeme nosit oblečení z umělých vláken.