www.004.cz >Pohlavně přenosné choroby > Onemocnění streptokoky

Autor: -std->, Téma: Pohlavně přenosné choroby, Vydáno dne: 04. 03. 2021
Článek pochází z internetového magazínu 004.cz, ISSN 1214-4452. Všechna práva autorů vyhrazena.

Původcem nejrůznějších onemocnění jsou streptokoky, grampozitivní koky, tvořící řetízky. Známe více než 70 druhů původců širokého spektra různě závažných infekcí. Zatímco některé se na člověku vyskytují zcela přirozeně a jsou součástí bakteriální flóry kůže a sliznic, existují i pro člověka patologické druhy.

Původcem nejrůznějších onemocnění jsou streptokoky, grampozitivní koky, tvořící řetízky. Známe více než 70 druhů původců širokého spektra různě závažných infekcí. Zatímco některé se na člověku vyskytují zcela přirozeně a jsou součástí bakteriální flóry kůže a sliznic, existují pro člověka patologické druhy, z nichž nejvýznamnější jsou:

Streptococcus pyogenes (streptokok skupiny A)
Streptococcus agalactiae (streptokok skupiny B)
Streptococcus pneumoniae (pneumokok)
 
kliknutím se obrázek zobrazí v plné velikosti v novém okněTakto se laboratorně kultivují bakterie odebrané např. při výtěru z krku. Na obrázku jsou v Petriho misce Streptococus pyogens a enterokok. Substrát, na němž rostou, se nazývá agar a je obohacen o živiny specifické pro tyto bakterie. kliknutím se obrázek zobrazí v plné velikosti v novém okněZde se množí Stafylococus aureus a Stafylococus epidermidis. Kultivované bakterie velmi zapáchají.

Příznaky: Způsobují hnisavá onemocnění respiračního systému s řídkým hnisem, zejména v krční oblasti. Patří sem i známá krční angína (tonzilitida), spála, pyodermie (onemocnění kůže způsobené koky).

Výskyt: U obou pohlaví nacházíme streptokoky v ústech, respiračním systému, hrtanu a kůži. Streptokoky se vyskytují často u žen ve vagině a děloze (7-20 % žen), což může přinášet obrovské riziko pro novorozeně. U mužů se mohou vyskytovat v močové trubici, moči, stolici a horních cestách dýchacích. Z výkalů se streptokok může přenést do odpadních vod a tak kontaminovat vodní nádrže.

Přenos: 3 % mužů mají streptokoky v uretře, odkud mohou být přeneseny orálně genitálním sexuálním stykem do úst. Možný je též přenos při líbání a jiných orálně genitálních aktivitách.

Inkubační doba je krátká, 1-7 dnů.

Léčba je možná pomocí antibiotik. Při laboratorní kultivaci se zjišťuje citlivost na základní typy antibiotik, které je pak možno cíleně předepsat.

Mnoho odpovědí na své otázky získáte v archívu starších diskuzních fór webu, pro toto téma zde