www.004.cz >Pohlavně přenosné choroby > Chlamydiové infekce

Autor: -std->, Téma: Pohlavně přenosné choroby, Vydáno dne: 07. 02. 2024
Článek pochází z internetového magazínu 004.cz, ISSN 1214-4452. Všechna práva autorů vyhrazena.

Chlamydiové nákazy jsou v dnešní době mnohem častější oproti výskytu syfilisu a kapavky. Jsou totiž příčinou většiny vleklých zánětlivých onemocnění pohlavních orgánů a močového ústrojí. Avšak jejich patologie se neomezuje jen na tyto oblasti. Onemocnění způsobená chlamydiemi mají velké množství specifických projevů, které způsobují různé typy chlamydií. Celkem bychom mohli vyčlenit minimálně 15 známých druhů chlamydií, které způsobují nejrůznější onemocnění urogenitálního traktu a oka.

Chlamydiové infekce 

Chlamydiové nákazy patří mezi bakteriální onemocnění přenosná sexuálním stykem (STD). Chlamydia trachomatis sérotypu D-K jsou původci zánětů urogenitálního traktu mužů i žen, postihují též oční spojivku, tzv. konjunktivitidu. V důsledku přibývajících nových poznatků, lepší diagnostiky i značného rozšíření v populaci jejich význam v problematice STD stále vzrůstá. Chlamydie jsou v populaci rozšířenější více než syfilis a kapavka.

Chlamydia trachomatis typu L1, L2 a L3 jsou původci pohlavní choroby zvané lymphogranuloma venereum.

Chlamydia trachomatis typu A-C jsou původci endemického trachomu postihujícího oko.

Další druhy Chlamydií jsou Chlamydia pneumoniae a Chlamydia psittaci, u člověka způsobující dýchací onemocnění, dále Chlamydia pecorum.

kliknutím se obrázek zobrazí v plné velikosti v novém okně

Na fotografii z mikroskopu vidíte chlamydii trachomatis - původce chlamydiové uretritidy.

kliknutím se obrázek zobrazí v plné velikosti v novém okně

Chlamydie trachomatis - původce trachomu oka.

Chlamydiové nákazy jsou mnohem častější než syfilis a kapavka. Jsou totiž příčinou většiny vleklých zánětlivých onemocnění pohlavních orgánů. 

U mužů vyvolává bakterie Chlamydia trachomatis nejrůznější zánětlivá onemocnění pohlavních a močových orgánů. Nejčastěji bývá postižena močová trubice, nadvarle, konečník, spojivka oka. Pokud se projeví jak v oku, tak v močové trubici a postihne i klouby, nazýváme toto postižení jako Reiterův syndrom. Až 50 % mužů nemá žádné nebo má pouze velmi diskrétní projevy nákazy chlamydií a infekce probíhá velmi často oligo a asymptomaticky. U žen je asymptomatických přenašeček až 80 %.

Uretritida (zánět močové trubice), urethritis non-gonorrhoica.

Chlamydia trachomatis D-K jsou původci asi 60 % uretritid u mužů (hovoříme též o nekapavčitých uretritidách). Často je infekce asymptomatická (bezpříznaková). Po inkubační době 10-20 dní objeví pálení (dysurie) a nažloutlý výtok různé intenzity. V průběhu chlamydiové uretritidy je charakteristický výtok různé intenzity od ranní kapky, zavlhnutí až po profusní výtok. Příznaky jsou obvykle podobné lehčímu průběhu kapavky.

Pokud není onemocnění léčeno nebo je léčeno špatně, může se zkomplikovat a způsobit tak zánět nadvarlete (epididymitis) s bolestivým zduřením varlete, zánětem prostaty nebo zánětem konečníku (proktitidou) – viz dále – a zánět spojivek (konjunktivitida).

Proktitida

Při nechráněném sexuálním styku do konečníku u gayů může být chlamydie původcem zánětu konečníku nebo dokonce i předstojné žlázy, jejíž zánět bývá jinak spíše vzácný.

Inkubační doba je 1-2 týdny.

U žen vyvolává infekce Chlamydia trachomatis D-K cervicitidu (zánět čípku), velmi často je asymtopatická! Avšak komplikace neléčené infekce může vést i k závažným gynekologickým zánětům s následným rizikem mimoděložního těhotenství nebo neplodnosti.

Přenosnost chlamydií je velmi vysoká, odhaduje se vyšší než u kapavky a v posledních letech velmi stoupá nárůst těchto onemocnění zejména u nás a v západní Evropě.

Léčba: vzhledem k závažnosti možných komplikací neléčené chlamydiové infekce je nutné speciální lékařské vyšetření (venerologické nebo urologické). Základním předpokladem úspěšného vyléčení je vyšetření a případná léčba obou (všech) sexuálních partnerů! Pozor: i když člověk nemá žádné potíže, neznamená to, že není chlamydiemi infikován a může být infekční!! Onemocnění se léčí antibiotiky nebo chemoterapeutiky se specifickým dávkováním, obvykle zvýšeným

kliknutím se obrázek zobrazí v plné velikosti v novém okně Na fotografii je trachom. Trachom se běžně vyskytuje spíše v tropech. U nás se s ním nesetkáte. kliknutím se obrázek zobrazí v plné velikosti v novém okně Konjkuktivida.

Exotické onemocnění:

Trachom

je prudký zánět spojivkového vaku oka způsobený opět chlamydií trachomatis (sérotypu A-C). Trachom se přenáší především v rozvojových zemích při špatných hygienických podmínkách od dospělých mezi děti. Zejména je to oblast Afriky kolem Nilu. Pro nás je to nákaza exotická, i když se i u nás mohou vyskytnout importované případy.

Venerický lymfogranulom (lymfogranuloma venereum)

Pod tímto velmi krkolomně vypadajícím názvem se skrývá velmi infekční onemocnění přenášené především sexuálním stykem. Jde o pohlavní chorobu. Toto onemocnění patří do seznamu nemocí, na něž se vztahují zákonná opatření boje proti sexuálně přenosným chorobám. Původcem jsou specifické sérotypy bakterií Chlamydia trachomatis (sérotypy L1, L2, L3). U nás se venerický lymfogranulom nevyskytl od roku 1991, což avšak neznamená, že by se u nás nemohl znovu objevit díky cestovnímu ruchu. Častý je v tropických a subtropických zemích, v Evropě vzácný.

Příznaky: Na začátku se objeví malá nebolestivá papula, uzlík nebo útvar připomínající bradavici na penisu, který lze často přehlédnout. Zánětlivý proces postupuje do mízních uzlin v okolí genitálií, u mužů tříselných, u žen častěji pánevních. Dochází ke zhnisání uzlin. Zhnisané uzliny vytváří abscesy, které perforují píštělemi, ze kterých vytéká zbarvený sekret. Zánět postupuje do okolních tkání, což může vést k proktitidě, zúžení konečníku a píštěli. K proktitidě dochází také následkem análního styku, kde je infekce rekta častá právě u homosexuálních mužů. Může dojít k elefantiáze genitálii u obou pohlaví. Horečka, zimnice, bolesti hlavy, kloubů a nechutenství k jídlu jsou typickými symptomy. Průběh onemocnění u neléčených případů je dlouhodobý, i když obyčejně ne smrtelný.

kliknutím se obrázek zobrazí v plné velikosti v novém okně

Na fotografii je ženský genitál postižený lymfogranuloma venereum. Projevy u muže jsou obdobného charakteru, zejména vřídky a zcela typický je saxofonový penis - zkrouceně deformovaný, připomínající saxofon.

Přenos: Přímý kontakt s lézemi infikovaných lidí, nejčastěji pohlavním stykem. 

Inkubační doba má poměrně značné rozpětí od 7 do 21 dní, výjimečně do několika měsíců.

Léčba: Je povinná, používají se antibiotika.

Prevence: Používání kondomu, vyhnout se rizikovým stykům s domorodým obyvatelstvem při cestách v rozvojových zemích.

Mnoho odpovědí na své otázky získáte v archívu starších diskuzních fór webu, pro toto téma zde