www.004.cz >Zábava > Zima 2004-05

Autor: -zab->, Téma: Zábava, Vydáno dne: 00. 00. 0000
Článek pochází z internetového magazínu 004.cz, ISSN 1214-4452. Všechna práva autorů vyhrazena.

Počasí se nám na konci roku mění skoro ze dne na den, jednou je ráno mínus pět a podruhé vstávám při plus třech. To chce jednoduché řešení-kvalitní a univerzálnější outdoorové oblečení. Nesmíte být ve svých volbách příliš upjatí okolím, někdy člověk koupí přesně co chce, ale nebývá to pravidlem.

Zima na krku

počasí se nám na konci roku mění skoro ze dne na den, jednou je ráno mínus pět a podruhé vstávám při plus třech. To chce jednoduché řešení-kvalitní a univerzálnější outdoorové oblečení. Nesmíte být ve svých volbách příliš upjatí okolím, někdy člověk koupí přesně co chce, ale nebývá to pravidlem. A když nám něco sluší a má to dobré vlastnosti, tak to jednoznačně vezmeme! U zimního oblečení se přikláníme k použitému materiálu, k použitým vrstvám a zateplovacím vložkám. Celkem jsou v oblibě bundy a kabáty s kapucou, která bývá často doplněna kožíškem, tedy častěji u dámských provedení, ale to neznamená, že bychom se toho měli bát, i když jsme muži. V módě jsou letošní zimu hlavně kratší a tříčtvrteční kabáty z flauše či péřové bundy, které mají například stojáčkový límec z pleteniny. Ano, ani u zimního oblečení se ještě určitě nevyhneme kombinací materiálu.

Oblečení na hory je jasné. Sportovní odvětví jde snad nejrychleji dopředu s vývojem užitných a mechanických vlastností materiálů ve spojení s perfektní funkčností a designem. Jsou na výběr polartekové a windblokové větrovky a overaly, kombinézy, kamaše a jiné doplňky. Tyto materiály už názvem říkají pro jaký účel asi byly vyrobeny. I při značné tenkosti materiálu je dosaženo těch nejlepších tepelných a izolačních vlastností.

Vše doplňují taktéž šály z objemných pletenin s pestrostí barev anebo volíme tón v tónu, což je pěkné třeba u casual stylu. V módě jsou pruhované šály s proužkem na délku šály, takže je poznat, že nám ji nedělala babička, neboť ta zcela jistě nemá 2m dlouhé jehlice. Stále více jsou mezi muži oblíbené kožené zimní rukavice, dodávají styl a eleganci a v mnoha případech jsou teplejší než klasické pletené rukavice.

Co se týká čepic, neměli bychom na ně zapomínat, jednak nám ušetří třeba nějaké to nachlazení a navíc se dnes už dělají slušivé kousky. Mladí kluci dost dobře vypadají v různých srandovních čepicích. Jednou jsem ve městě a viděl jsem mladého hezkého kluka a měl na hlavě sytě červenou čepici s třemi dlouhými střapci na koncích s bambulí a všechny ty střapce měl přehozené přes rameno kabátku. Udělalo to na mě dojem a hned jsem si ho všiml. Také je důležité odlehčit, nebát se a udělat něco malinko kontroverznějšího. Okolí to dobře a ochotně přijímá a určitě si řekne tak jako já "hmm ten borec je v fakt pohodě"!


Vánoční obchody

Abych pravdu řekl, mám pocit, že letošní obchody jsou narvané až k prasknutí zbožím, které nabízí vesměs pořád to stejné, jednou proužky šikmo jednou rovně, jednou průstřih tak nebo onak. Místo toho, aby se návrháři snažili o změnu, nebo o šikovně provedené retro, udělali podle mě skoro to samé, co vloni s nepatrnými změnami. Většina současných masových značek si poslední dobou začala nějak podivně zakládat na tom, aby měla přes celá záda co největší název nebo logo. To je podle mě špatně, přestává to být stylem, ale obyčejným kusem hadru, kde se platí za to vyšité logo a ne za dobrý styl, kvalitu a úroveň. Neříkám, že každá značka a výrobce nemá mít svou určitou linii, svůj směr, patrný v detailech, v materiálu či barvách, ale současný stav tomu nenapovídá. Uvidíme co bude příští rok.

Hygiena oblékání

Hygiena nemusí být chápana jen jako dodržování základních návyků zaručujících čistotu těla, ale také celou řadu dalších prvků. V kontextu hygieny oblékání je myšleno umění vyhnout se pocitům stísněnosti, úzkosti z toho, že jsme ve svém oblečení nepříjemně zpotili. Oděv má kolem těla vytvářet hygienický a příjemný prostor. Dobrý oděvní návrhář musí brát pro volbu materiálu a střihu v úvahu mnoho aspektů jako například teplotu, vlhkost vzduchu, roční období a konkrétní životní podmínky té či oné země, dále osobní aktivitu člověka, jeho věk a myšlení. Oděv by měl přispívat k celkovému optimálnímu pocitu pohodlí při nošení za všech podmínek (sport, práce, odpočinek). Hygienické požadavky se netýkají jen oděvů samotných, ale také jejich způsobu užívání, odkládání, údržby a skladování.

Oděv musí plnit funkci jakéhosi barometru v závislosti na měnících se podmínkách okolního prostředí, což jednoduše znamená, že by neměl vyvolat nadměrné pocení, alergie, nesmí působit otlačeniny nebo dokonce stahovat tělo v důsledku špatně zvolené velikosti u pružného či tuhého materiálu. Měl by umožňovat proudění vzduchu na povrchu kůže pro odpařování pokožky. Měl by chránit tělo před zraněním a přenášením chorob. Dobře zvládnutý oděv po hygienické stránce by měl být jednoduchý a z takového materiálu, který zaručuje snadnou údržbu.

Přeji krásné vánoce, aby se všem splnil jejich sen, aby se naplnily Vaše představy a přání. A taky aby to byly doopravdy svátky klidu, míru a pohody.