www.004.cz >Zábava > Podzimní kolekce 2004

Autor: -zab->, Téma: Zábava, Zdroj: Článek pochází z internetového magazínu 004.cz, ISSN 1214-4452. Všechna práva autorů vyhrazena.

Na můj vkus přišel velice nenápadně a o to horší bude až se projeví v plné síle na počasí. Jelikož se mi tak nějak zdá, že zatím spíše doznívá móda a styl oblékání z léta. Ještě před týdnem jsem viděl nějakou slečinku, která měla upnuté tričko nad pas a bederky.

Co se dá očekávat od letošního podzimu?

Na můj vkus přišel velice nenápadně a o to horší bude až se projeví v plné síle na počasí. Jelikož se mi tak nějak zdá, že zatím spíše doznívá móda a styl oblékání z léta. Ještě před týdnem jsem viděl nějakou slečinku, která měla upnuté tričko nad pas a bederky. Ze zkušenosti vím, že není radno dělat "machry" a chodit v šik letním oblečení i na podzim nemá cenu, neboť to záhy odnese jen naše zdraví a efekt letní módy není nijak zvlášť ohromující. Ke kultuře odívání patří poznat a vědět, kdy zvolit správné oblečení do různého počasí. Je mi jasné, že nechodíte z zimě v plavkách, nebo v létě v zimníku pokud nejste zrovna Leoš Mareš (i když teda jak on tvrdí, že je to jeho image, takže, jako bych nic neřekl:-).

Co se bude nosit?

Oděvní a módní kritici říkají "zvonáčům už odzvonilo" ale já tvrdím, že ještě jejich čas odchodu ze scény nenastal. Neboť člověka se tato změna dotkne až všichni okolo nosí něco jiného a on zbyl jako jeden z posledních, a tak je to ostatně se vším. Jen pár nadšenců, kteří na to mají, si hned koupí stoprocentně čerstvý módní výstřelek. Já říkám, že se zvonáče, kterých jsou pořád narvané butiky, ještě tento podzim a zimu udrží, pozvolna budou nastupovat kalhoty rovného střihu, nečekejte však nástup "mrkváčů". Také bude dále ubývat bočních měchových kapes.

U svršků očekávejme obdobu. Budou v kurzu kratší kabátky (viz. obrázek) a v kombinaci s hutnými vlněnými šálami budou tvořit pěkné a zajímavé linie. Šály budou pestřejších pastelových barev. Mohou být též kašmírové, nebo dobrou kombinací materiálů je kašmír a srst z velblouda nebo lamy. Z materiálu bych asi doporučil manšestr, je to krásný a vděčný materiál, který se dá podle mě dosti dobře kombinovat a poslední dobou jde do módy čím dál víc. Džínovina a také flaušové kabátky se budou držet i tuto sezónu. U svetrů se prosadí směsové variace (vlna+polyester, u kvalitnějších kusů s přídavkem lycry a elastanu). Počítejte s přídavkem nějakého výrazného prvku jako např. kapsička z odlišného a tkaného materiálu na pleteném svetru nebo naopak, či nášivka. Nebo paradoxně čistá linie, to ovšem záleží na typu a na postavě člověka i na jeho rysech, co komu více sluší. Nejste-li si jisti, neostýchejte se jít na nákupy s kamarádem, nebo přímo s partnerem, aby Vám poradil.

Souhrnem nastupují objemnější a barevné materiály, neboť podzim je dobou barev, tak jako třeba léto. Pozor na to, že podzim má své specifické barvy. Jedná se především o tmavější a sytější odstíny než má léto. Je to červená, karmínová, černá, hnědá, béžová, všechny odstíny okrové, šedá a šedočerné melíry. Vše jsou barvy přírody a spadlého listí, podzimní pochmurné oblohy. Barvy jsou syté, plné a ne moc zářivé. Letošní podzim si bude libovat v proužcích, pruzích a kárech. Hutné a velké kárové kombinace by měly převládat, myslí se tím, že přednost budou mít velké a široké vzory namísto jemných a drobných kombinací. Také látky budou tomuto uzpůsobeny. Pro svrchníky se budou hodit husté a bohaté například lodeny a kruly (druhy látek), které využívají možnosti krásných a rozmanitých tkaných vzorů. V kurzu jsou také materiály známé jako "rybí kost, kohoutí stopa".

Pozor na to, abychom zvolili správnou obuv. Stalo se mi, že jsem si vybírat podzimní až zimní boty a vybral jsem si krásné, na nohu padly jako ulité, a co víc, seděly mi ke kalhotám, ve kterých chodím v tuto dobu. Když jsem si je vzal s krabicí a šel platit, všiml jsem si, že je z boku cedulka "letní obuv" a takto ji výrobce doporučuje. Tak jsem je šel raději vrátit. Mohlo by se pak stát, že boty třeba v jiném počasí a teplotě nevydrží tolik co v létě a praskne jim podrážka nebo prosáknou, ač by neměly. Když nebude jasně specifikováno jaká je to obuv, raději se zeptejte prodavače ať máte jistotu.

Stojáčkové variace

Stojáčky jsou stále velmi oblíbené, a ve spojení a pleteninami jsou efektní. Náčrty ukazují krátké kabátky s různými typy stojatých límců, u kterých se, co se střihu týče, meze nekladou. Při výběru takového kabátku dbáme na to, aby stojáček rovně a správně seděl jak při zapnutém, tak rozepnutém stavu, a aby se nekrčil.


Sekce slovníček - OUT-FIT

pod pojmem out-fit si představíme dokonalý celek. Není to styl jako takový, nedá se vyhranit ani vytýčit nějakými pravidly. Je to celkový dojem. Když o někom řekneme, že má skvělý out-fit, myslíme tím jeho osobu, samozřejmě spojenou s oblečením, ale díváme se na něho jako na vyladěného ve všech směrech. Dá říct: perfektně sladěný člověk. Znamená to, že má barevně sladěné oblečení, k tomu v dobře padnoucím střihu a dejme tomu s takovým modelovým řešením, které se k jeho typu postavy dokonale hodí (např.hubenému člověku sluší dvouřadové sako, protože opticky rozšiřuje). Dále má k tomu parádní boty, které se přesně hodí, pásek, případně ledvinku či batůžek nebo tašku na doklady přes jedno rameno, čepici nebo kšiltovku nebo klobouk. Nedílnou součástí je také střih a účes vlasů a módní doplňky jako třeba sluneční či dioptrické brýle, nebo náušnice v uchu, prsten na ruce. Prostě je to případ kdy uvidíme nějakého kluka, kterému to fakt sekne a působí všemi směry dost dobře a sebejistě a neshledáme na jeho zevnějšku žádné chybičky. A může to být out-fit v casual stylu, ve formálním oblečení-čili perfektní oblek s vyladěnou košilí, kravatou a botam, nebo street či skate stylu, v podstatě v čemkoliv. Pozor na to, abychom se nesnažili o out-fit za každou cenu.

Když si něco zkouším a vyloženě mi to padne do oka, ale nemám už nic vhodného čím bych to vychytal, tak raději vezměte něco neutrálního, případně i nějaký doplněk a máte jistotu, že si netrhnete ostudu. Tak tedy good out-fit.