www.004.cz >Zábava > Móda a rodiče

Autor: -zab->, Téma: Zábava, Vydáno dne: 00. 00. 0000
Článek pochází z internetového magazínu 004.cz, ISSN 1214-4452. Všechna práva autorů vyhrazena.

Většina rodičů, a hlavně maminek má neustálý pocit, že ví naprosto nejlépe, co vám sluší a musí svému synkovi určovat, co si má obléct. Já to zažil také. Dá se to brát z několika pohledů.

Jak se na vaše věci dívají vaši rodiče?

Většina rodičů, a hlavně maminek má neustálý pocit, že ví naprosto nejlépe, co vám sluší a musí svému synkovi určovat, co si má obléct. Já to zažil také. Dá se to brát z několika pohledů. První je takový, že si do ničeho nedáte mluvit a nosíte si, co chcete. Další věcí je to, jestli tomu taky rozumíte, anebo na sebe navlečete a splácáte cokoli, jen proto, abyste vyjádřili, že se hlavně od rodičů nenecháte ovlivnit. Druhý pohled je jasný, v mladším věku je vám to dohromady jedno a co se Vám nachystá to vezmete. Pozor na to, aby to nervalo příliš dlouho nebo si nevypěstujete vlastní vkus nebo styl a tím hůře se budete orientovat. Ne moc lidí má to štěstí mít vrozený cit pro takové věci odmala, nebo vnímavé rodiče, kteří jdou s dobou.

Co se dá dělat?

Je to jednoduché, já tak začal taky. Začal jsem sledovat co se tak asi nosí, co letí, sem tam jsem si koupil módní časopis, kde se dá podívat na nějaké pánské oblečení. Na zadních stranách, jsou ukázky drahých luxusních obchodů a značek, z nichž můžete snadno poznat, co je zrovna novinka, nebo jaké materiály letí. A pak nezbývá nic jiného než sledovat svoje okolí. Čím déle budete pozorovat lidi kolem sebe a sledovat aktuální dění v trendech, tím více si začnete dělat vlastní názor, objevíte schopnost všímat si detailů, které byste dříve ani nepostřehli a hlavně o sebe začnete v tomto duchu pečovat. A jak se dá sledovat aktuální dění v této oblasti? Jednoduše i tím, že chodíte čas od času do různých obchodů s oblečením. Dobře si projdete co nejvíce značek. Nemusíte být celé hodiny v butiku jak ženské, stačí si v deseti minutách prolítnout krám a zběžně se podívat na nové kolekce, na tvary, barvy, materiál.
Ale abych pravdu řekl, je to podle mě normální vývoj. Napřed za nás rodiče tvoří naši identitu a určují v čem půjdeme do školy, jaké sváteční oblečení si vezmeme na focení. Až člověk dospěje, začne o sebe dbát tak, jak chce on sám a pokud zároveň začne vydělávat, teprve pak si koupí co sám chce.

Kultura odívání

Co by se zde dalo říct? Možná si myslíte, že jde o vkus, nebo o to kde nakupujete oblečení, ale je to jinak. Oděv je jak jsme si již řekli součástí našeho životního stylu ve společnosti. Vše co děláme, ku příkladu to, že chodíme do školy, do práce, hrajeme tenis, sedíme a kecáme večer v baru, všechno jsou vlastně jakési, když to formálně nazvu "společenské funkce" ve kterých se právě odráží a ten či onen daný oděv, který si vytvořil charakteristiku pro tyto rozličné činnosti. Čili laicky řečeno, kulturou odívání myslím, že je to vlastně určitý postoj každého z nás v dané společenské situaci, době. Fakticky tvoří část společenské kultury. Kdo o sebe nedbá a nezáleží mu moc na ostatních, nemá zájem ani na tom, co má právě na sobě. A také široké okolí ho tak bude vnímat, jako někoho, koho dění a lidi kolem sebe moc nezajímá. Takový člověk na sebe ani neupoutává tolik pozornosti, aby si ho dejme tomu potenciální
partner všimnul, je pro mnohé nezajímavý. Nechci tvrdit, aby se vždy kupovalo luxusní nebo výrazné oblečení jen proto, aby člověk zaujal. Stačí umět odhadnout, co se na jakou příležitost hodí, a že zároveň také budeme vědět, jaké chování a vystupování se k jakému druhu oblečení a situaci hodí. A stačí málo, neříkám, abyste resolutně změnili svoji osobnost, nebo Vaše obecné názory, neboť oblečení a naše vystupování je dokumentem naší individuality, ale třeba se jen zamyslet, je-li vše OK. Jsme-li spokojeni.