www.004.cz >Kolize > Poppers - gay droga?

Autor: -kol->, Téma: Kolize, Vydáno dne: 03. 06. 2021
Článek pochází z internetového magazínu 004.cz, ISSN 1214-4452. Všechna práva autorů vyhrazena.

Hitem v gay komunitě je bezesporu staronová chemická látka, se kterou se setkáte ve většině gay klubů, na chatu i v inzerátech. Ten kdo chodí na chat jistě viděl hlášky: „Sex dnes večer, anal, oral, poppers...” V dnešním článku se dozvíte vše, co je bezpečnostních důvodů při užívání poppers dobré vědět.

Současným hitem v gay komunitě je bezesporu staronová droga, se kterou se setkáte ve většině gay klubů, na chatu i v inzerátech. Ten kdo chodí na chat jistě viděl hlášky: „Sex dnes večer, anal, oral, poppers..!!“ Je možné je koupit na baru v některých klubech, kde uvidíte cedulku poppers – 450,- Kč. Poppers se používá jako afrodiziakum (právě především v gay klubech) a můžete jej sehnat i v sexshopech.

S jakými dalšími názvy se můžete setkat: Vedle známeho Poppers se používá Popers, Fun love, amys, amyl nitrát, neznalí mohou říkat zkráceně nitráty.

Složení: Poppers je slangový výraz pro chemickou látku isoamylnitrit. Může se však chemicky jednat i o látky podobné – isopentylnitrit, isobutylnitrit. Tyto dvě látky se používají někdy dokonce častěji, neboť se dají snáze obstarat. Běžně se nevědomky používají se jako čistící prostředek na kožené oděvy a čištění magnetických hlav u videorekordérů. V menší koncentraci je nalézáme i jako součást osvěžovačů vzduchu ve sprejích.
Poppers není v kategorii drog, omamných a psychotropních látek a vztahují se něj zákonná opatření jen pouze jako na léčivo a nebezpečnou chemikálii.

Účinky: Jako farmakum, působící rozšíření cév, je součástí léků pro pacienty s anginou pectoris a některými druhy astmatických potížích, kde pomáhá s odstraněním akutních bolestivých stavů. Je distribuováno v malých skleněných lahvičkách. Aplikační formou je inhalace. Obvykle max. 0,2 ml což se provádí tak, že se lahvička přiloží k nosní dírce a konzument se zhluboka nadechne na několik sekund, někdy i do druhé nosní dírky. Účinek nastupuje okamžitě – řádově sekundy po inhalaci. Účinnost je minuta či dvě. Fyziologický efekt spočívá v uvolnění hladkého svalstva bohatého na krev, což je u mužů například konečník. Proto je hojně využíván právě pro usnadnění análního styku.. Navozuje též euforické pocity, omámenost a podobné pocitu jaké vyvolává rajský plyn – N2O.
Poppers snižují krevní tlak, u osob s nízkým tlakem se mohou objevit bolesti hlavy, srdeční slabost. Při používání je bezpečnější sedět než stát.

U poppers existuje i návykovost, kterou je možné charakterizovat jako střední.

Předávkování:  Tyto nitirity vyvolávají prudkou vazodilataci (uvolnění a rozšíření) cév - dojde k prudkému poklesu tlaku krve - srdce na to samozřejmě reaguje tak, aby byl zajištěn krevní oběh, zrychlením srdeční frekvence. Pokud dávku opakujeme v krátkém čase, může dojít k srdeční arytmii. Při vdechnutí příliš velkého množství poppers, či příliš koncentrovaného, může dojít ke komorové fibrilaci srdce a ohrožení života. U osob s nízkým tlakem může dojít k dočasné ztrátě vědomí. Při opakovém podání v krátkém časovém úseku se zvyšuje potřebná dávka k navození žádoucího pocitu. Zvyšuje se tak riziko infarktu myokardu či cévní mozkové příhody. Velmi častý nežádoucí účinek patří bolesti hlavy. Užití poppers nikdy neopakujte!

Při zasažení pokožky způsobuje její podráždění a exantém. Při polknutí je třeba okamžitě na místě do několika sekund vyvolat zvracení a zavolat lékařskou pohotovost – linka 155, což lze i z mobilního telefonu. Poppers jsou prudce jedovaté a nesmí se užívat perorálně.

Dlouhodobé negativní účinky na zdraví: Některé studie ukázaly, že nitrity snižují funkčnost imunitního systému člověka ještě několik dní po užití. Při dlouhodobém užívání poškozují nosní sliznici a plíce.
Velmi nebezpečné jsou kombinace s pervitinem, kokainem, amfetaminy. Relativně bezpečněji je možné je použít v kombinaci s marihuanou. Kontraidnikováno je současné podání Viagry, Levitry a Cialisu – tedy léků na poruchy erekce. Užívání poppers představuje zvýšené riziko pro jedince s oslabeným imunitním systémem, trpící chudokrevností a zejména pro lidi, kteří za sebou mají mozkovou příhodu.

Nebezpečí: Poppers ovlivňují úsudek, proto je vhodné nasadit prezervativ ještě před jejich užitím. Jsou velmi hořlavé – při užívání nekuř a nemanipuluj s hořícími cigaretami, na stole nesmí např. hořet svíčky.