www.004.cz >Partnerské vztahy > Styly vztahů

Autor: -par->, Téma: Partnerské vztahy, Vydáno dne: 24. 08. 2023
Článek pochází z internetového magazínu 004.cz, ISSN 1214-4452. Všechna práva autorů vyhrazena.

Velice rozmanitý může být styl onoho prvního údobí párového vztahu, kdy spolu milenci chodí.

Velice rozmanitý může být styl onoho prvního údobí párového vztahu, kdy spolu milenci chodí.

I. Nejchudší a nejprostší styl spočívá v tom, že:

To není ani tak styl, jako spíš ubohost.

II. Potom existuje onen vskutku moderní, zdravý, přiměřený styl vztahu, částečně velkorysý a částečně obavný:

III. A nakonec - kdoví zda je to obraz budoucnosti, či jen výjimka mezi styly - existuje styl volný. Při něm spolu dva lidé chodí, cítí se být milenecky spjati, oba vědí, že k sobě patří, ale jejich láska je jim stejně důležitá jako nějaká velká a složitá mimopárová činnost. On je třeba v naprostém zajetí parašutismu a ten druhý závodně hraje basket, a vedle toho se mají rádi.

Milenci volného stylu III se nesetkávají ani každodenně, ani pravidelně a dovolují si hodně času pro své individuální koníčky.

Přesto se mají hodně rádi - a co mají navíc? Mohou se na sebe těšit, mají spolu o čem hovořit a jsou přichystaní na pozdější správné, otevřené partnerské soužití. Množství koníčků a zálib způsobuje, že mají dostatečné množství opor a hodnot, které vytvořili, že jim nechybí děti a navíc jsou odolnější vůči partnerské krizi a stereotypu.

K volnému stylu se však musí najít dva mladí lidé, kteří chápou, a dokonce potřebují duchaplnost takového stylu, protože chtějí v životě něco dokázat, mají třeba k něčemu velké nadání a schopnost koncentrace i velkého úsilí.

Nemusím snad podotýkat, že k volnému stylu nepatří vidět se s přítelem nepravidelně a občas jenom proto, abych žil bez dohledu promiskuitním životem. Musí tady být nějaké to pevné mimopracovní a mimopartnerské zaujetí, které dodává tomuto stylu vztahu zcela zvláštní hodnotu.

Mnoho odpovědí na své otázky získáte v archívu starších diskuzních fór webu, pro toto téma zde