www.004.cz >Partnerské vztahy > Poznávání partnera a první kroky

Autor: -par->, Téma: Partnerské vztahy, Vydáno dne: 24. 04. 2023
Článek pochází z internetového magazínu 004.cz, ISSN 1214-4452. Všechna práva autorů vyhrazena.

O místech a způsobech, kde se dá seznámit se zde rozepisovat nebudeme. Budeme navazovat na fakt, že jste se již s někým seznámili a nastává fáze vzájemného poznávání...

O místech a způsobech, kde se dá seznámit se zde zabírat nebudeme. Budeme navazovat na fakt, že jste se již s někým seznámili a nastává fáze vzájemného poznávání.

Chyby, které vadí

Nastala, či velice brzy může nastat chvíle, kdy si myslíte, že jste našli toho pravého na celý život, můžete si svého partnera začít idealizovat. Spoustu věcí se snažíte přehlížet a nedáváte jim takovou váhu, ale právě partnerovi chyby, které zpočátku omlouváte jako roztomilé zvláštnůstky, se později stanou zdrojem konfliktů.

Je to takřka nadlidské, ale zkuste se na chvilku zastavit a zrekapitulujte si ty věci, které vám prostě nesedly a zauvažujte nad možnými následky. Říká se, že zamilovanost jednou přejde, ale nemusí dočista odejít, pokud skutečně potkáte člověka, kterého akceptujete hned od začátku se všemi jeho chybami. Neměli bychom zapomínat, že to, co nám na partnerovi vadí, jsou většinou naše vlastní problémy. On je pouze projekční plochou, na které je vidíme!

Kompatibilita páru

Nebudeme začínat ze široka a přistoupíme rovnou k jádru věci. Kompatibilita páru neznamená nějakou naprostou shodu povah, původu - myšleno sociálního postavení nebo kvality dětství, ale je to jen shoda výhradně v úsilí jak sladit tuto rozdílnost povah. Jsme kompatibilní, jsme-li schopni dosáhnout konsensu, umíme zastavit jakoukoliv hádku, která je jen sporem o názor. Záměrně se vyhýbám pojmu sporu o to, kdo má pravdu. Taková hádka nemá soudce a nejlépe se takovému směřování dialogu vždy vyhýbat.

Kompatibilitu většinou testujeme v období před tím, než vytvoříme hlubší vztah. Určitým nesnázím se vyhneme, budeme-li volit partnera z přibližně stejných sociálních skupin jako jsme sami. Dále vzděláním a samozřejmě věkem. O všech těchto faktorech se zmíníme v následujících kapitolách. Vždy však platí podmínka první, neboť není-li snaha o vytvoření konsensu a boje s párovou korozí, ztroskotá stejně vztah dvou univerzitních profesorů jako dvou metařů silnic.

Záliby a koníčky ve vztahu

Na světě není zoufalejší bytosti než mladý člověk, který nemá žádnou zálibu. Existují záliby pasivní a aktivní. Pasivní nepotřebuje žádné úsilí. Zapnu TV a rázem je dosaženo očekávané radosti. Avšak i pasivní záliba cosi vyžaduje a to je zájem. Existuje asi 1% mladých lidí, kteří jsou absolutně bezzájmových. Takoví lidé, bloumají sem a tam a často končí v různých klubech a jsou náchylní k toxikomanii. Dávejte si na ně pozor.

Kdo nemá nějaký koníček, nebo zálibu je člověk bez ducha, šarmu, švihu a elegance. Mám-li třeba sportovní trénink, a proto nemůžu být s partnerem, získávám mnohem větší cenu. Pokud aw své záliby vzdám, jsem slaboch. To, že milenec chodí trénovat třeba volejbal, neznamená, že má míň rád, než ten, který si udělá čas kdykoliv, protože žádný koníček nemá. Milenci, kteří se vzdají svých zájmů jen proto, aby se k sobě mohli stále tisknout, jsou ubožáci a neúprosné zákony párového vztahu s nimi zatočí.

Přibližně 9 měsíců od začátku chození vám vystačí vzájemná radost z toho druhého. Ovšem soudržnost vztahu spočívá v tom, že kromě radosti ze sebe máme i jiné ušlechtilé radosti, o kterých si spolu můžeme povídat. Trojdimenzionalita lidské osobnosti se skládá ze tří druhů radosti:

Vybírejte proto partnera s nějakou zálibou.

Ti, co nemají koníčky a hlubší zálibu najdete nejsnáze v gay klubech, kde chybějící třetí dimenze je substituována pocitem sounáležitosti a tím, že někam patří. Tím nechci říci, že návštěvníci gay klubů jsou bez zájmů, chci říci jen, že ti, co žádné nemají, budou nejspíše zahánět nudu právě tam. 

Proč ale píšu o zálibách?

Homosexuální partnerství je snadno náchylné ke "korozi", kvůli nudě, která může vztah ohrožovat hádkami, které nejsnadněji vytrhují pár z nudy a jsou tím největším nebezpečím, kterým musíme umět čelit. V manželství a rodině jsou hlavním rozbíječem nudy děti, které svou náročností zaberou manželům mnoho času a nabídnou i spoustu témat k rozhovoru. Přinášejí společnou radost a společně prožívané štěstí. Jelikož jste se již plně smířili se svou sociosexuální společenskou rolí, jistě již víte, že je nutné si hledat reálné životní hodnoty, které vám budou schopné nahradit potomstvo v plném rozsahu. Záliby jsou proto v homosexuálním svazku mnohem důležitější než ve většinovém manželství. Jako náhradní řešení bychom mohli do domácností pořídit nějaké zvíře, o které se budou oba dva s chutí a rovnoměrně starat. Může to být pes, kočka nebo třeba rybičky.

Mnoho odpovědí na své otázky získáte v archívu starších diskuzních fór webu, pro toto téma zde