www.004.cz >Coming out > Nemohu se rozhodnout

Autor: -coo->, Téma: Coming out, Vydáno dne: 22. 11. 2023
Článek pochází z internetového magazínu 004.cz, ISSN 1214-4452. Všechna práva autorů vyhrazena.

Pojem bisexualita může charakterizovat nejrůznější situace. Může se jednat o přechodné období v procesu coming out, kdy homosexuál má pocit, že jako bisexuál bude blíže tzv. společenské normě, že přece je schopen mít i vztahy s opačným pohlavím. Může také odrážet zkušenosti s dosavadním bisexuálním chováním.

Už v době, kdy jsem se oženil, jsem tušil, že mne přitahují i kluci. Snažil jsem se tomu nevěnovat moc pozornost. Manželku jsem měl opravdu rád a sex s ní byl uspokojivý. Až po deseti letech jsem poznal svého současného přítele, do kterého jsem se zamiloval. Nechci ztratit ani manželku s dětmi, ani jeho. Připadám si hrozně sobecký, protože od obou chci lásku a ani jednomu z nich ji nedokážu plně oplatit. Chtěl bych vědět, jestli jsem bisexuál, nebo jen potlačený homosexuál.

Martin

Moje přítelkyně mi říká, že jí náš vztah plně vyhovuje, psychicky, citově i sexuálně. Stále však připouští, že se jednoho dne můžeme rozejít, protože třeba potká muže, který prý jí dá něco nového. Myslím si, že to je jen proto, že si nikdy nepřipustila úplně, že je lesbička.

Kamila

Pojem bisexualita může charakterizovat nejrůznější situace. Může se jednat o přechodné období v procesu coming out, kdy homosexuál má pocit, že jako bisexuál bude blíže tzv. společenské normě, že přece je schopen mít i vztahy s opačným pohlavím. Může také odrážet zkušenosti s dosavadním bisexuálním chováním. Za bisexuály se tak označuje například mnoho heterosexuálně orientovaných prostitutů, protože většina jejich sexuálních kontaktů souvisí s jejich prací. Podobně mnoho ženatých gayů se považuje za bisexuály. U nich se často uplatňují oba důvody - ať již nedokončený coming out nebo souběžné pohlavní styky s manželkou a přítelem. Z vyprávění vím o jednom případu muže, jehož vztahy téměř pravidelně po dvou letech skončily a vždy si nalezl partnera opačného pohlaví, než měl ve vztahu předchozím. Není divu, že i on se považoval za bisexuála, přestože uváděl, že by to měl mnohem jednodušší jako gay či heterosexuál. 

Ženy se za bisexuály považují častěji než muži. Souvisí to s rozdíly v sexualitě. Ta je u mužů více biologicky podmíněná, zatímco u žen hrají důležitější roli faktory psychické a vztahové. Jinými slovy, ženská sexualita je mnohem plastičtější a také obtížněji rozpoznatelná.

Společenské postavení bisexuálů je někdy ještě obtížnější než homosexuálů. Heterosexuálové je považují za ty, kteří si své zaměření vybrali jen z rozmařilosti, kteří nedokáží být dostatečně zodpovědní, aby si našli a udrželi jeden partnerský vztah po celý život. U mužů navíc přistupuje obava, že jejich homosexuální chování ohrožuje i manželku HIV infekcí a jinými chorobami. Gayové a lesbičky se pak na ně nezřídka dívají skrze prsty jako na ty, kdo si nedokázali přiznat své homosexuální zaměření.