www.004.cz >Zdravotní poradna > Mám podivné opruzení!

Autor: -zdp->, Téma: Zdravotní poradna, Vydáno dne: 05. 01. 2023
Článek pochází z internetového magazínu 004.cz, ISSN 1214-4452. Všechna práva autorů vyhrazena.

Je mi 19 a mám problém týkající se oblasti kolem mého penisu a to na vnitřní straně stehen se mi moje pokožka zbarvila do červena a vypadá to jako zápal ale vůbec to neštípe ani nesvědí a není to ani citlivé jen to má jinou barvu a rozměry asi 10cm...

Je mi 19 a mám problém týkající se oblasti kolem mého penisu a to na vnitřní straně stehen se mi moje pokožka zbarvila do červena a vypadá to jako zápal ale vůbec to neštípe ani nesvědí a není to ani citlivé jen to má jinou barvu  a rozměry asi 10cm. Nevím, co mám s tím dělat a tak vás prosím o radu jestli nevíte o něčem co by mi mohlo eventuálně pomoci.

Kamil


Ahoj Kamile,

Na vnitřní straně stehen se nejčastěji vyskytuje prosté opruzení – intertrigo, mykotické onemocnění zvané tinea inguinalis či bakteriální infekce kůže zvaná erythrasma. Opruzení je citlivé a pálí. To bych spíše vyloučil. Erythrasma svědí a není tak častá jako právě mykotické infekce.

Tinea je jednou z nejčastějších infekčních kožních chorob. Postihuje často oblasti kožních záhybů a vlhké zapářky, ale i rozsáhlé plochy na trupu i končetinách. Na jejím vzniku se kromě jiných plísní podílí i poškození kůže – především zapaření, kromě typu patogenní houby, se podílí i řada rizikových faktorů (celkový stav organismu, chronická onemocnění, např. AIDS, nádory, diabetes, imunosupresivní léčba, nedostatečná hygiena, pracovní prostředí).
Příznaky: u tinea inguinalis jsou typická rozšiřující se začervenalá ložiska a plochy s olupováním, ostře ohraničená od okolí lehce vyvýšeným, výraznějším okrajem na vnitřních plochách stehen, kde se jich dotýká šourek (skrotum), které bývá postiženo zřídka. Občas se onemocnění šíří na hráz, kolem anu a k hýždím.

Léčba je nutná, onemocnění má tendenci přecházet do chronicity a samo neodezní. Navštiv proto kožního lékaře, který předepíše lék na postižená místa. Jedná se o antimykotické přípravky, aplikované ve formě krému, nebo tinctury. U rozsáhlejšího postižení je možná i celková léčba tabletami. Pro úspěch je nutná léčba specialistou, který průběžně sleduje její úspěšnost a při selhání některého preparátu rozhodne o jiném řešení. V léčbě je třeba pokračovat ještě několik týdnů po vymizení kožních potíží, protože nedostatečně vyléčená infekce může znovu vzplanout.
K léčbě též patří důsledná preventivní opatření jako dezinfekce všech částí oděvů, které byly v kontaktu s nemocnou kůží.

Obrázky a informace o těchto onemocněních najdeš na http://zdravi.004.cz