www.004.cz >Zdravotní poradna > Testy na všechny sexuálně přenosné choroby

Autor: -zdp->, Téma: Zdravotní poradna, Vydáno dne: 09. 02. 2023
Článek pochází z internetového magazínu 004.cz, ISSN 1214-4452. Všechna práva autorů vyhrazena.

Rád bych se zeptal jestli se HIV testy provádějí na všech hygienických stanicích v Praze a jestli je nutné se předem objednat. Dále bych se rád zeptal jestli se na hygienických stanicích mohu nechat na požádání otestovat na ostatní pohl. choroby (syfilis atp...), v případě že ne, tak kde je možné se nechat otestovat.

Dobrý den, rád bych se zeptal jestli se HIV testy provádějí na všech hygienických stanicích v Praze a jestli je nutné se předem objednat. Dále bych se rád zeptal jestli se na hygienických stanicích mohu nechat na požádání otestovat na ostatní pohl. choroby (syfilis atp...),  v případě že ne, tak kde je možné se nechat otestovat.

Honza


Ahoj Honzo,

Na testy HIV se není nutné předem objednávat a testování by měli nabízet opravdu všechny stanice. Seznam stanic, které nabízejí testování najdeš na http://poradny.004.cz . Testování je ale placené a není levné. Počítej s částkou přes 300,- Kč. Doporučoval bych tedy spíš testování, které nabízí Dům světla každé pondělí od 16.00 do 19.00 hodin na adrese: Malého ul. 3/282, Praha 8 – Karlín.

Testování je bezplatné a anonymní. Výsledek je sdělován osobně lékařem po 7 dnech. V případě nákazy se v krvi po době 2,5 - 3 měsíců objeví protilátky proti HIV-viru. Právě ty jsou ukazatelem HIV pozitivity. Nemá smysl chodit na test dřív než po této době od rizikového styku.

Vyšetření na syfilis může indikovat každý lékař, problémem spíše bude pojišťovna, protože hyg. stanice s nimi většinou nemají smlouvu. V poslední době přibývá žádostí lidí, kteří se chtějí nechat testovat na všechny pohlavní choroby, sex. přenosné infekce... To je podobné, jako by někdo chtěl vyšetřit na všechny nemoci. Kromě HIV se všechny ostatní sex. přenosné infekce nějak projevují a vyšetřuje se na ně cíleně a) podle příznaků,  b) podle nálezu u partnera.

Jedinou výjimku může představovat právě syfilis u gayů po nechráněném pasivním análním styku (tam přece jen případný vřídek může uniknout pozornosti), případně u rizikově se chovajících žen. Dále pak je to otázka vyšetření na hepatitidy B a C u osob ve větším riziku (zase gayové, ale hlavně uživatelé drog). Většina mladších gayů je ale snad už na hepatitidu B očkována. Dokonce se plánovalo univerzální očkování mladé populace, ale sešlo z toho pro nedostatek peněz.

Ostatní choroby mají své specifické příznaky, i když mohou být i bez příznaků. Testovat se jen tak je velmi nákladné, ale pokud máš podezření a pozoruješ nějaké symptomy, je to něco jiného. Testy provádí jakýkoliv lékař, při kožních příznacích nejčastěji dermatovenerolog. Doporučuji navštívit přímo specializovanou poradnu pro STD na některé z venerologických klinik v Praze, nebo v jiném větším městě, kde tamní nemocnice má své dermatovenerologické oddělení.

Některé nemoci podléhají zákonnému sledování a povinné léčbě - např. syfilis a nelze se nechat otestovat anonymně. Serologie syfilisu stojí přes tisíc korun a to by si jen tak někdo nemohl dovolit platit ze své kapsy. Vyhodnocení serologických testů se provádí společně s anamnestickými a klinickými daty, tedy  po prohlídce lékařem.