www.004.cz >Zdravotní poradna > Riziko při polykání spermatu

Autor: -zdp->, Téma: Zdravotní poradna, Vydáno dne: 17. 09. 2021
Článek pochází z internetového magazínu 004.cz, ISSN 1214-4452. Všechna práva autorů vyhrazena.

Je z hlediska přenosu pohlavních nemocí nebezpečné polykat semeno?

Je z hlediska přenosu pohlavních nemocí nebezpečné polykat semeno?

Pavel


Ahoj Pavle,

polykání semene je velmi rizikové. Riziko spočívá především v kontaktu semene se sliznicí úst, než přímo s cestou do žaludku. Žaludeční šťávy obsahují kyselinu chlorovodíkovou, která zabíjí většinu choroboplodných zárodků, které polkneme.

Ze spermatu v ústech se můžeme nakazit infekcí viru HIV.

Jiným virovým onemocněním, kterým se můžeme nakazit ústy je hepatitida B a A. Nepříjemný je i virus herpes simplex, který způsobuje opary – tzv. typ I, ale i velmi nepěkné genitální bradavice typ II. Virus herpes simplex způsobuje v ústech vysoce bolestivé stomatitidy.

Dalším onemocněním je kapavka, která může způsobit onemocnění zvané: Kapavková tonsilitida (zánět krčních mandlí) a vyskytuje se jako důsledek nechráněného orálně – genitálního sexu. Příznaky tohoto postižení krčních mandlí se vykytují u 5 až 25% nemocných kapavkou. Typické je zarudnutí a otok sliznice úst a hltanu. Možné jsou i lehké zažívací obtíže.

Tonzilitidu může způsobit i bakterie chlamydie.

Dalším velmi závažným onemocněním je syfilis. Ten je způsoben bakterií treponema pallidum. Vstupní branou treponemy od infikovaného člověka může být kůže a sliznice kdekoliv nejčasněji však oblast pohlaví a ústní dutiny. V závislosti od techniky intimního styku, tedy i orální sex do úst. Vzácně může dojít k přenosu infekce kontaminovanými předměty (např. jídelní příbory) neboť se vyskytuje i ve slinách.

Méně častý přenos orálněgenitální cestou je u špičatých kondylomat  - tzv fíčků (condylomata accuminata). Muži zejména gayové jsou nejčastější skupinou s tímto onemocněním. Nejdříve se tvoří malé bělavě až růžové výrůstky, které se časem zvětšují co do objemu i co do počtu. Mají bradavičnatý rozeklaný povrch a mění se v květákovité útvary.

Při polknutí semene se můžeš nakazit tzv. giardiázou, kterou způsobuje střevní parazit Giardia lamblia. Projevuje různými střevními příznaky, jako jsou průjmy, přítomnost tuku ve stolici, křeče břicha, plynatost, únava a hubnutí. Toto onemocnění je u nás spíše vzácné, ale vyskytnout se může.