www.004.cz >Zdravotní poradna > Chlamydie a chyba gynekoložky

Autor: -zdp->, Téma: Zdravotní poradna, Vydáno dne: 30. 10. 2023
Článek pochází z internetového magazínu 004.cz, ISSN 1214-4452. Všechna práva autorů vyhrazena.

Gynekoložka mé přítelkyně jí dávala rady (předepsala ji 1 balíček Doxybene) a na otázku, zda je bezpečný orální sex při indikaci této nemoci, odpověděla, že orální sex můžeme praktikovat i při této nemoci. Moc se mi to nezdá. Opravdu nehrozí žádné riziko přenosu této nemoci z přítelkyně na mne, když si po dobu nemoci budeme dopřávat jen orální sex (oboustranně)? Dokonce se mi zdá divné i to, že ji lékařka nechce vidět po skončení léčby (dobrání prášků). Je to normální postup léčby?

Potřeboval bych se zeptat na podrobnější informace o nemoci CHLAMYDIE. Přečetl jsem si už všechny Vaše příspěvky na dané téma, ale ještě v tom s mojí přítelkyní nemáme moc jasno. Mohli byste nám napsat nějaké podrobnější informace? Například, jakou cestou se tato nemoc může šířit? Jestli je bezpečný orální sex. Gynekoložka mé přítelkyně jí dávala rady (předepsala ji 1 balíček Doxybene) a na otázku, zda je bezpečný orální sex při indikaci této nemoci, odpověděla, že orální sex můžeme praktikovat i při této nemoci. Moc se mi to nezdá. Opravdu nehrozí žádné riziko přenosu této nemoci z přítelkyně na mne, když si po dobu nemoci budeme dopřávat jen orální sex (oboustranně)? Dokonce se mi zdá divné i to, že ji lékařka nechce vidět po skončení léčby (dobrání prášků). Je to normální postup léčby? Kde se tyto bakterie vyskytuji?
Jedna-li se o dívku, tak v pochvě (poševním sekretu)? V krvi a ve slinách se tyto bakterie nevyskytuji, že?

Milan


Milý Milane,

jsem velmi překvapen tím, co řekla gynekoložka vaší přítelkyni.

Průkaz chlamydií je velmi obtížný neboť se nesnadno prokazují a diagnostikují. Rozhodně by měl být vyšetřen i partner, tedy i vy a to specifickými testy pro chlamydie – na urologii či venerologii. Bez projevů nákazy chlamydií jsou 2-5% mužů, takže je možné, že ačkoliv jste bez příznaků, můžete být přenašečem. Nebudou-li se oba partneři léčit současně, hrozí riziko tzv. ping pong efektu. Tedy, že partnerka se vyléčí, ale opět ji nakazíte atd. Přenáší se pohlavním stykem.

Přenosnost chlamydií je velmi vysoká, odhaduje se vyšší než u kapavky a v posledních letech velmi stoupá nárůst těchto onemocnění zejména u nás a v západní Evropě. Přestože záleží na typu chlamydie, nalezneme je při infekci urogenitálního traktu jak v pochvě, tak poševním sekretu. Chlamydie může být příčinou těžké chlamydiové tonsilitidy – zánětu krčních mandlí. Tedy pokud provedete partnerce orální uspokojení jejího infekčního genitálu, může se to týkat i vás. Bezpečnější je pokud vám partnerka provede felaci. Pokud se vám poševní sekret dostane do oka např. prsty může dojít i vedle zánětu spojivky i k zánětu rohovky( tzv. pannus). V oku chlamydie způsobuje tzv. trachom a konjunktivitida - zánět spojivek a může se sám odhojit, nebo může trvat i několik měsíců. Při delším zánětu může způsobovat zjizvení očních víček poruchy vidění až slepotu.

Chlamydia trachomatis jsou původci asi 60% uretritid u mužů (hovoříme též o nekapavčitých uretritidách). Často je infekce asymptomatická (bezpříznaková). Po inkubační době 10-20 dní objeví pálení (dysurie) a nažloutlý výtok různé intenzity. Tyto příznaky jsou podobné lehčímu průběhu kapavky.
Pokud není onemocnění léčeno nebo je léčeno špatně, může se zkomplikovat a způsobit tak zánět nadvarlete (epididymitis) s bolestivým zduřením varlete, zánětem prostaty nebo zánětem konečníku (proktitidou) a zánět spojivek (konjunktivitida). Neléčené mohou být příčinou sterility.

U žen vyvolává infekce Chlamydia trachomatis typ D-K cervicitidu (zánět čípku), velmi často je průběh asymtopatický! Avšak komplikace neléčené infekce může vést i k závažným gynekologickým zánětům, s následným rizikem mimoděložního těhotenství nebo neplodnosti. Kontrolní vyšetření je tedy nutné!!!

Doxybene může chlamydii bezpečně zničit, avšak pokud gynekoložka předepsala 1 balení 10x100mg, nemusí to být dostatečné. Např sérotypy chlamydie L1 L2 a L3 se pomocí Doxybene léčí až 30 dnů 4x denně 1 tabletu. Kratšímu podání může odolat.
 
Závěr: Vzhledem k závažnosti možných komplikací neléčené chlamydiové infekce je nutné speciální lékařské vyšetření nejlépe venerologické. Základním předpokladem úspěšného vyléčení je vyšetření a případná léčba obou (všech) sexuálních partnerů! Doporučte partnerce změnit gynekoložku, osobně bych ji dále nedůvěřoval a v případě nejistoty navštívit venerologickou ambulanci.

Mnoho odpovědí na své otázky získáte v archívu starších diskuzních fór webu, pro toto téma zde a zde