www.004.cz >Zdravotní poradna > Od kdy jsem HIV pozitivní?

Autor: -zdp->, Téma: Zdravotní poradna, Vydáno dne: 14. 08. 2023
Článek pochází z internetového magazínu 004.cz, ISSN 1214-4452. Všechna práva autorů vyhrazena.

Chci se zeptat za jak dlouho po nákaze virem HIV je člověk pro svého partnera infekční. První příznaky v podobě horečky se projevují již za týden ale v krvi je zjistitelný až po 3 měsících. Při transfůzi krve je prý nákaza prakticky vyloučena. To by znamenalo, že člověk je infekční až po 3 měsících?

Chci se zeptat za jak dlouho po nákaze virem HIV je člověk pro svého partnera infekční. První příznaky v podobě horečky se projevují již za týden ale v krvi je zjistitelný až po 3 měsících. Při transfůzi krve je prý nákaza prakticky vyloučena. To by znamenalo, že člověk je infekční až po 3 měsících. Z hlediska příznaků však může být virus rozšířen v krvi již po týdnu. Dále by mě zajímalo, za jak dlouho jsou laboratorním vyšetření zjistitelná ostatní onemocnění a jaká je šance nákazy žloutenkou při dráždění partnerova konečníku jazykem (dá-li se to vůbec odhadnout) v případě, že ji má.

Petr


Být infekční z hlediska HIV může člověk být poté, co se v něm vir, kterým se nakazil rozmnoží na takovou virovou nálož, která je dostatečná pro přenos infekce. Po inkubační době se virus geometrickou řadou rozmnoží. Virová nálož je v ten okamžik obrovská. Riziko nákažení dalších osob je nejvyšší. V té době je možné již virus diagnostikovat testem na protein p24, ELISA test(gp 120) mlčí. Po primární infekci nastává okénko - virus mizí a udržuje se jen relativně nízká hladina, ale stále dostatečná na nákazu partnera. V tu chvíli je virus nezjistitelný p24 ani ELISA testem na antigen gp 120. Specifické protilátky se začínají tvořit do několika týdnů. Po 8-10 týdnech by již měl být antigen gp 120 vždy přítomen. Proto se na test doporučuje chodit až po 2-3 měsících. Není to tedy proto, že tam virus není, ale proto, že nediagnostikujeme virus, ale protilátky v krvi, které se tvoří se zpožděním a k prokázání negativity je potřeba mít jistotu. Pozitivitu lze tedy 100% potvrdit již třeba po týdnu od nákazy, ale negativitu s vysokou pravděpodobností až po optimálních 10 týdnech.
Ostatní choroby je příliš široký termín. Doba je různá, ne na všechno se dělají testy. Nákaza žloutenkou typu A(HAV) je při rimmingu HAV pozitivní osoby extrémně vysoká, protože virus hepatitidy se přenáší právě orálně-fekální cestou. Pokud je hepatitida A navíc aktivní, je to doslova tutovka. Orálně fekální cestou se přenáší i další hepatitidy, které se vyskytují pouze v rozvojových zemích.

Ad transfuze - riziko je snižováno pravidelným testováním a vyloučení promiskuitních - potencionálně rizikových osob - uživatelů drog, gayů atd. Ale i dárce se může nakazit při jediném styku a k odhalení může dojít pozdě - až po použití krve. Dárce může být v okénku a toto riziko již nelze vyloučit a počítá se s ním jako minimálním.

Mnoho odpovědí na své otázky získáte v archívu starších diskuzních fór webu, pro toto téma zde