www.004.cz >Zdravotní poradna > Přenos HIV a dezinfekce po sexu

Autor: -zdp->, Téma: Zdravotní poradna, Vydáno dne: 20. 12. 2023
Článek pochází z internetového magazínu 004.cz, ISSN 1214-4452. Všechna práva autorů vyhrazena.

Zajímalo by mne a možná nejen mne: Lze rizikovost orálního sexu částečně omezit např. dezinfekcí úst těsně před/po sexu (např. ústní vodou, francovkou apod.)? Jaký vliv má na rizikovost orálního sexu např. zapálení krku, zánět dásní apod.?

Zajímalo by mne a možná nejen mne:

1.Lze rizikovost orálního sexu částečně omezit např. dezinfekcí úst těsně před/po sexu (např. ústní vodou, francovkou apod.)?

2. Jaký vliv má na rizikovost orálního sexu např. zapálení krku, zánět dásní apod.?

Adam


1. Použití dráždivé desinfekce či francovky před stykem by způsobilo podráždění sliznice, která by se pro virus HIV stala ještě propustnější. Její koncentrace v době styku nebude na sliznicích samozřejmě s nejvyšší pravděpodobností dostatečná. Nehledě na to, že takový dráždivý výplach bude sotva souviset se sexuálním uspokojením. Zásadně takové jednání nedoporučujeme. Výplach ústní vodou po styku maximálně odorizuje ústa a zamaskuje chuť po partnerově spermatu, avšak není účinnou metodou postexpoziční profylaxe po nechráněném orálně genitálním styku. Vzhledem k tomu, že sperma se již dostalo do hltanu, není jistě možné tato zasažená místa řádně exponovat a to i dostatečně dlouhému působení virucidního přípravku, tak aby dokázal patogeny zničit. Ty se mimojiné již mohly dávno dostat do krevního oběhu. Je to naivní představa o ochraně před HIV.

2. Rizikovost orálního styku při výskytu dalšího onemocnění výrazně zvyšuje riziko, že se dotyčný nakazí při aktivním orálním styku virem HIV, ale i jinou chorobou. Některé prameny odhadují, že pravděpodobnost přenosu se násobí 2-8x. Samozřejmě závisí na dalších okolnostech, jako subtyp viru, virová nálož pozitivního partnera apod.

Jako dostatečné je použití kondomu i při orálním sexu.