www.004.cz >Zdravotní poradna > Riziko přenosu HIV análním stykem

Autor: -zdp->, Téma: Zdravotní poradna, Vydáno dne: 26. 05. 2023
Článek pochází z internetového magazínu 004.cz, ISSN 1214-4452. Všechna práva autorů vyhrazena.

Zajímala by mne pravděpodobnost možnosti nakažení HIV při náhodném análním styku s naprosto neznámým partnerem. Bohužel nebyl použit kondom, ale jen gel a styk trval velice krátce.

Vážení, zajímala by mne pravděpodobnost možnosti nakažení HIV při náhodném análním styku s naprosto neznámým partnerem. Bohužel nebyl použit kondom, ale jen gel a styk trval velice krátce.

Jirka


Ahoj Jirko, nechráněný anální styk je pro pasivního partnera mnohem rizikovější než pro aktivního. Riziko přenosu je závislé na mnoha faktorech. Jedním z nich je i použití lubrikantu, který značně usnadňuje styk a tím i množství oděrek, které vznikají. Právě oděrky jsou vstupní branou infekce do těla. Záleží též na tom, došlo-li k výronu semene do konečníku nebo mimo. Právě semeno je vedle krve nejrizikovější transportní médium viru HIV. Délka styku nebude rozhodujícím faktorem. Nákaza se projevuje po inkubační době okolo 3-4 týdnů chřipkovými příznaky, zejména krátkou a vysokou teplotou. V případě nákazy se v krvi po době 2-6 týdnů týdnů objeví protilátky proti HIV-viru. Právě ty jsou ukazatelem HIV pozitivity. Nemá smysl chodit na test dřív než po této době od rizikového styku. Pokud máš podezření, doporučuji sexuální abstinenci po tuto dobu a pak zajít na testy.