www.004.cz >Zdravotní poradna > Hepatitida C

Autor: -zdp->, Téma: Zdravotní poradna, Vydáno dne: 10. 09. 2021
Článek pochází z internetového magazínu 004.cz, ISSN 1214-4452. Všechna práva autorů vyhrazena.

Chtěl jsem se zeptat, jak se projevuje Hepatitida typu C, jaké jsou možnosti léčby a zda léčba probíhá v nemocnici. Je možné se nakazit nějakou hepatitidou líbáním?

Chtěl jsem se zeptat, jak se projevuje hepatitida typu C, jaké jsou možnosti léčby a zda léčba probíhá v nemocnici. Je možné se nakazit nějakou hepatitidou líbáním?


Virové hepatitidy – typy A B C D E  G se obvykle nepřenášejí líbáním. Způsob přenosu je u hepatitidy A a E prostřednictvím výkalů(stolice) – v rozvojovém světě jsou to výkaly znečištěné vody. Typy B C se přenášejí zejména krví. Pokud tedy v jsou v ústech oděrky, je přenos zejména při intenzivním francouzském líbání velice pravděpodobný. Přenos je možný i při používání společných hygienických potřeb – zubní kartáčky, holicí strojky apod.

Akutní virová hepatitida C je v naprosté většině případů bezpříznková. Žloutenka je přítomna jen u malého množství pacientů. Často proto bývá diagnostikována až jako chronická.

Odhadem trpí v ČR hepatitidou C asi 0,5% obyvatel – každý dvoustý občan je nositelem HCV. (hepatitida c virus) Virová hepatitida C způsobuje jaterní cirhózu, rakovinu jater a chronický zánět jater. Nejčastějšími způsoby přenosu hepatitidy C je z 15% přenos sexuální a z 60% u narkomanů při používání nesterilních jehel. Často může být přítomna v kombinaci s jiným typem hepatitidy – A, B, D a G . Léčba akutní hepatitidy probíhá v nemocnici vždy. To je dáno zákonem. Chronické hepatitidy se léčí ambulantně. Léčba HCV spočívá v potlačování příznaků onemocnění, zamezení dalšího poškozování jaterních buněk a urychlení regenerace. Bohužel je léčitelná jen v 50% případů, v 75-85% přechází do chronicity. V případě akutní HCV se podává interferon alfa v injekční formě. Léčba se doplňuje vitamíny. Chronické formy se léčí též injekčně podávaným interferonem – léčba připomíná aplikaci inzulínu u diabetiků. Léčba trvá rok. Léčbu je možné kombinovat s ribavirinem podávaným v kapslích. Novinkou je lamivudin, který je možné brát doživotně a zabránit tak zhoršení stavu nemocného.

Proti HCV neexistuje zatím účinná očkovací látka. Ochranou je prevence, která znamená vyhnutí se kontaktu se všemi tělními tekutinami HCV pozitivních osob.

Mnoho odpovědí na své otázky získáte v archívu starších diskuzních fór webu, pro toto téma zde