www.004.cz >Partnerská poradna > Trojka nám rozbila vztah

Autor: -pap->, Téma: Partnerská poradna, Vydáno dne: 01. 03. 2023
Článek pochází z internetového magazínu 004.cz, ISSN 1214-4452. Všechna práva autorů vyhrazena.

Náš přítel +1 se zamiloval do mého partnera (a naopak). Máme s partnerem za sebou 7 let vztahu, kde se nám podařilo překonat všechny krize a vše klapalo až doposud. Po e-mailové výměně názorů jsme se přestali všichni tři vídat, ale partner není schopen vztah ukončit..

Zdravím vás,
Náš přítel +1 se zamiloval do mého partnera (a naopak). Máme s partnerem za sebou 7 let vztahu, kde se nám podařilo překonat všechny krize a vše klapalo až doposud. Po e-mailové výměně názorů jsme se přestali všichni tři vídat, ale partner není schopen vztah ukončit. Denně jsem svědkem toho, jak si vyměňují SMS-ky, píšou srdcervoucí dopisy, partner je sice fyzicky se mnou doma, ale myšlenkami je úplně jinde. Řekl mi, že mě má rád, ale že s tím nemůže nic dělat, že mám počkat a čas ukáže, kdo má tu výdrž a zvítězí. Já už však nevím, jak se mám chovat, nemůžu spát, nemůžu se soustředit v práci, zhubnul jsem. Vím, že nejste jasnovidci, ale možná jste se s podobným případem setkali a alespoň v něčem mi pomůžete. Díky.

Tom


Ahoj Tomáši,

příspěvky jsme sledovali a zkušenosti máme. Nevím o tom, že by se někde na univerzitě učilo, nebo v literatuře psalo o tom, jak řešit problémy vztahů typu 2+1 u gayů. Musíme si vypomoci zkušenostmi z jiných heterosexuálních manželských trojúhelníků, kde je situace podobná. Domnívám se, že nyní se již nejedná přímo o problém vztahu 2+1, ale již o něco, co bych spíše přirovnával k nevěře a jako nevěru bych to řešil.

Je zcela běžné a zákonité, že se během života střídavě jeden z partnerů zamiluje do někoho jiného. Někdo se snaží tento stav zamilovanosti nerozvíjet, objekt své lásky ignoruje a počká, až cit zmizí. Jiný zatouží po zpestření a prožije si dobře utajený milostný románek, který za pár měsíců skončí a partner ani nic nepozná. Krize nastává tehdy, když se partner o nevěře dozví. Nejzávažnější možný případ je případ je ten váš, kdy dochází k přesunu jednoho partnera k původně společnému milenci.

 Tvá pozice v celém případu je nejméně snadná a sám zmůžeš jen málo. Viděl bych jako možné 2 alternativy, jak vše dopadne. První možností je současný vztah ukončit z tvé strany. Vyřešit majetkové rozdělení a buď se ty, nebo partner odstěhuje a vztah zcela skončí.

 Další možností je, že se partner rozhodne pro tebe a s ukončením vztahu se ukončí tvé primární trápení.
Nyní bys měl vyslat jasný signál k tomu, aby se partner rozhoupal a učinil takové rozhodnutí, které bude důstojné tomu, co jste doposud spolu budovali a jakou hodnotu váš vztah měl. Pokud si přeje čas na rozmyšlenou, což je pochopitelné, měl by volit opět tak důstojnou formu, aby svým chováním neubližoval tomu, s kým pak třeba případně zůstane. Veřejným tokáním se svým milencem se pak totiž dopouští hrubého nevkusu.

 Jako vhodnější bych viděl formu pokryteckou, kdy své projevy náklonnosti k milenci bude dále úzkostlivě tajit a popírat a potajmu se i rozhodovat, je-li lepší partner stávající či nový. Avšak v předem zcela jasně definovaném časovém horizontu. Na první pohled to zní drsně, ale je to šetrnější a přinese to menší následky na krizi, která se zákonitě projeví, pokud se rozhodne setrvat. Zejména velkým problémem bude odhaduji získat k sobě opět dostatečnou důvěru. V takovém případě doporučuji okamžitou návštěvu sexuologa či psychologa a odborné vedení léčby pochroumaného vztahu.