www.004.cz >Poradna mix > Mix 6 HIV

Autor: -mip->, Téma: Poradna mix, Vydáno dne: 15. 05. 2023
Článek pochází z internetového magazínu 004.cz, ISSN 1214-4452. Všechna práva autorů vyhrazena.

Lze zjistit s vyšší pravděpodobností jestli je dotyčný infikován nebo ne virem HIV, dřív než cca po 3 měsících? A dají se během těch 3 měsíců podávají nějaký léky jako prevence?

Docela by mě zajímalo, když se člověk infikuje HIV virem, např. píchne se sestra při braní krve a je pravděpodobnost, že by krev mohla být HIV infekční. Zdá se zjistit s vyšší pravděpodobností jestli je dotyčný infikován nebo ne, dřív než cca po 3 měsících. A zda se během těch 3 měsíců podávají nějaký léky jako prevence.

Libor


Pokud se např. lékař, nebo zdravotní sestra píchne, či poraní při zákroku s osobou prokazatelně HIV pozitivní, je zde možnost, jak nákaze předejít a je využívána. Jmenuje se postexpoziční profylaxe a spočívá v podání antiretrovirových preparátů, stejných jako se podávají HIV pozitivním. Léčba je však velmi drahá – v závislosti na použitém preparátu a době se cena pohybuje okolo 7-20 tisíc Kč. Přináší také řadu velmi vážných nežádoucích účinků jako např. diabetes, který u HIV pozitivních není v takové míře častý jako právě u léčených při postexpoziční profylaxi.
Pokud není znám HIV statut pacienta, použije se rychlý krevní imunochromatický test, kdy za 15 minut je znám s uspokojivou pravděpodobností výsledek, ten je však stále nutné ještě konfirmovat testem čtvrté generace - ELISA/p24 v akreditované laboratoři.
V případě, že se člověk nakazí, je možné potvrdit pozitivitu již po 14 týdnech a výše, mimo serologického okénka obvykle mezi 3-8 týdnem. Negativitu lze však potvrdit až po 3 měsících od inkriminovaného kontaktu!


Dobrý den.
Chci se zeptat zda se můžu nakazit virem HIV pokud jsme já i partner HIV negativní a já spolknu jeho sperma.

Díky Honza M.


Ahoj Honzo,

z tvého dotazu mám pocit, že jsi doposud nepochopil základní biologické principy. Pokud jsou oba partneři prokazatelně HIV negativní, znamená to, že ani jeden z nich se virem HIV nikdy nenakazil. Pokud spolkneš sperma člověka, který není přenašečem HIV, nemůžeš se nakazit.
Jednou jsem se setkal s tím, že si 13 letý chlapec myslel, že AIDS(nikoliv HIV) lítá ve vzduchu a sedne si na toho, kdo právě souloží bez kondomu. Tak nějak chápu i tvůj dotaz. Vir HIV se nevytváří při sexu, HIV se při sexu pouze přenáší. A to jen od toho, kdo je jím nakažen - je HIV pozitivní.

Dobrý den, jaký druh sexu je 100 % bezpečný proti nebezpečí onemocnění AIDS a dalšími pohlavními nemocemi? Případně i za použití ochranných pomůcek?


Přesně 100% jistotu naleznete jen v celibátu a onanii. Jakýkoliv sexuální kontakt nemůže vykázat takovou míru spolehlivosti. Použití kondomu a příp. i vhodného lubrikantu při souloži do konečníku i úst je spolehlivou ochranou proti nákaze HIV a mnoha dalším onemocněním. Pokud kondom používáte správně, není třeba se obávat nákazy. Samozřejmě je lepší se vyhnout přímému kontaktu s některými tělními tekutinami partnera(zejména krev, sperma, poševní sekret, mateřské mléko), které jsou transportními médii viru HIV a bakterií.


Měl bych následující dotazy:
1. Na Vašem serveru, je uvedeno, že první příznaky AIDS se objeví po 2 až 4 týdnech po nakažení. Je to skutečně doba v týdnech? Na jiných serverech se uvádí 2 až 3 měsíce.
2. Co jiného může způsobit mírně bolestivé lymfatické uzliny (podpaždí, slabiny), pokud v současnosti nevím o žádném vážnějším hnisavém poranění? Pouze asi před třemi dny jsem se dvakrát pořezal při úklidu starých špinavých věcí a trvalo to asi 2 hodiny, než jsem si mohl ránu dezinfikovat.
3. Je pravda, že lubrikační gely ničí HIV virus?

Jirka


1. Inkubační doba HIV je obvykle 1-3 týdny, poté propukne akutní HIV infekce. Protilátky proti HIV se tvoří již od 2-4 týdnů, ale mohou až později. Proto se doporučuje k prokázání negativity jít až po 2-3 měsících

2. Zduření uzlin může způsobit větší bakteriální infekce, jakákoliv virová infekce, zejména chřipky všech typů, které nás mohou přepadnout při celkovém oslabení. Není nutné evidentní "hnisavé poranění."

3. Lubrikační gel HIV neničí. Některé gely obsahují spermicidní látku nonoxynol-9, u které byly prokázány virucidní účinky, ale zároveň další studie ukázala, že tato látka dráždí sliznice, které se pro viry pak stávají propustnější. Proto se použití nonoxynolu jako ochrany před HIV nedoporučuje. Virucidní účinky proti HIV in vitro vykazuje lubrikační spermicid prodávaný pod komerčním názvem Pharmatex.


No především chtěl bych si udělat testy na HIV, ale nevím kde.jsem z Brna můžete mi dát nějaký tip? Zajímalo by mě jak se AIDS projevuje a po jaké době, nějaký dobrý odkaz by mi pomohl třeba. Mívám většinou nechráněný styk, nikdy sem to nijak neřešil, ale teď se mi v intimních partiích udělal otok, tak sem dostal docela strach. Děkuji.


Jsem rád, že si uvědomujete, že Vaše rizikové jednání nebylo zodpovědné, nejen k sobě, ale i k druhým a provedení testu je tedy dobrým krokem. V Brně testuje ZÚ Gorkého 6 - aktuální info na stránce poradny. Vzhledem k otoku bych ale doporučoval dermatovenerologické pracoviště v poliklinice či v nemocnici, kde mají nonstop ambulanci a provedou vyšetření i na další infekce.

Více o HIV AIDS nalezenete na stránkých hiv.004.cz - tedy průběh infekce a jeho příznaky.


Dobrý den, po 80 dnech od rizikového styku jsem se nechal testovat na HIV. Výsledky byly negativní - mohu je brát závazně ? Je?tě bych se chtěl zeptat, jaký je rozdíl mezi HIV 1 a 2 a HIV Ab+Ag - je to to samé ?

Děkuji Petr


Průkaznost negativity v době před 80 dny je vysoká. Nezapomeňte, že výsledek testu neříká, že teď jste HIV negativní, ale že jste zcela určitě nrbyl před třemi měsíci. HIV 1 a 2 jsou typy viru HIV, které se liší svou virulencí a geografickou polohou dle světadílů. Virus HIV1 má četně subkmenů, které se taktéž vyskytují dle ragionu. U nás převažuje HIV 1 – B. Ab+ Ab- jsou zkratky pro antigeny a nemají s druhy nic společného.

Snižuje obřízka riziko přenosu HIV při souloži?


Ano, obřízka snižuje riziko nákazy HIV. Nový výzkum z Indie ukazuje, že obřezaní muži se mohou s více než šestkrát menší pravděpodobností nakazit HIV virem, než muži neobřezaní. Všech 2298 mužů ve studii byli v začátku při prvním hodnocení HIV negativní. Po skončení výzkumu byli častěji obřezaní muslimové méně často nakaženi HIV oproti neobřezaným hinduistům. Výzkum také poukazuje, že vysvětlením tohoto nižšího indexu pravděpodobnosti nákazy HIV infekcí jsou s největší pravděpodobností biologické důvody, než-li nábožensky-sociální a behaviorální (týkající se chování). Také předchozí studie ukázaly, že obřezaní muži jsou méně ohroženi HIV-1 infekcí než neobřezaní muži.

Nové laboratorní výzkumy prokázaly, že předkožka je bohatá na cílové buňky nepřátelského viru, které jsou snadno přístupné skrze velice tenkou vrstvu pokožky.

Vědecký výzkum neprokázal, žádný ochranný účinek obřízky proti dalším sexuálně přenosným infekcím jako genitální herpes, syfilis nebo kapavka. Muži bez obřízky, však vykázali vyšší výskyt měkkého vředu jak na začátku, tak i na konci studie.
Vědci upozorňují na skutečnost, že jejich výzkum upozornil na význam hledání dalších způsobů blokace vstupu HIV na buněčné úrovni vedle obvykle doporučovaných metod ochrany pomocí kondomu. Doufají, že v místech, kde je obřízka kulturně přijatelná, by se klinické pokusy s obřízkou mohli stát běžné ve veřejném zdravotnictví, tak aby se dále stanovila bezpečnost a účinnost mužské obřízky pro prevenci HIV přenosu.

SOURCE: The Lancet, 2004;363:1039-1040 a Ivanhoe Newswire


Dobrý den, před nedávnem jsem měl nechráněný pohlavní styk a den poté jsem spal se svojí dívkou. Možnost nákazy virem HIV jsem si nepřipouštěl. Přítelkyně je pravidelnou dárkyní krve a byla na odběru asi dvacet dní poté. Kdyby se ode mne nakazila, zjistili by to doktoři na odběru krve? Pokud ano sdělili by jí to? Jde o to, že krev od ní bez problému přijali. Byla na odběru krve v době, kdy jsem o možném nakažení vůbec nic nevěděl. Prosím poraďte.


K tomu, abyste ses stal HIV+ a šiřitelem nákazy nestačí jeden den. Je třeba, aby došlo k propuknutí primární infekce a pomnožení virové dávky, kterou jste se vy sám případně nakazil, ve vašem těle. Inkubační doba je u viru HIV je jeden až 4 týdny. Doporučuji dodržovat pravidla bezpečného sexu a po 10 týdnech od rizikového styku zajít na test (poradny).

Petr
Poradna 004