www.004.cz >Poradna mix > Zdravotní dotazy - mix

Autor: -mip->, Téma: Poradna mix, Vydáno dne: 20. 03. 2024
Článek pochází z internetového magazínu 004.cz, ISSN 1214-4452. Všechna práva autorů vyhrazena.

Otázky, které vás zajímají z oblasti pohlavně přenosných chorob a zdraví jsme shrnuli na následující stránce. Nezapomínejte, že diagnostikovat vaše potíže prostřednictvím krátkého popisu zaslaného mailem, opravdu nelze a vyléčit vás slovem taky neumíme. Máte-li problémy, navštivte lékaře, nebo se podívejte, co jsme poradili těm, kteří se zeptali.

Chtěl bych se zeptat, jak se dají odstranit male červené pupínky na žludu(asi 4), nesvědí, nepálí, nevím, kde jsem je chytil, mám stálého partnera, už se mi několikrát udělaly, teď mi nechtějí zmizet.

Není možné provést diagnostiku vašich pupínků přes email. Doma je rozhodně neodstraníte. Jejich etiologie může být různá. Od virového původu po pouhou alergickou reakci. Pokud vás znepokojují, doporučujeme vám navštívit dermatovenerologické pracoviště, kde vás vyšetří a i vám od nich pomůžou. Doporučuji porovnat s pupínky typickými pro Balanoposthitis candidomycetica. - http://zdravi.004.cz/z-balanitis/


Je možné, abych měl kapavku již 23 let? Bolí mě pravá ledvina, občas varlata.

Ahoj Kemo, vyloučit to nemohu, ale myslím, že je to nesmysl. Doporučuji se obrátit na urologii, kde provedou vyšetření ledviny a varlete a řeknou, co je příčinou tvých obtíží. Kapavky bych se rozhodně nebál.


Je možné že by z nějaké pohlavní choroby začaly padat vlasy?
 
Ano, v terciálním stádiu syfilis je typická alopecie. Častěji však vlasy padají z kvůli nadprodukci mužského hormonu testosteronu. V některých tkáních se testosteron mění (redukuje) na dihydrotestosteron, který ve zvýšené produkci způsobuje vypadávání vlasů – alopecii a zmohutnění ochlupení na zbytku těla, zejména hrudníku, později i zad. Alopecia androgentica začíná u mužů mezi 20.-30. rokem jako prořídnutí kštice na spánkových koutech a na temeni. Stav se může zhoršovat až k úplné plešatosti. Spolehlivá léčba neexistuje. Pomoci může vazodilatátor minoxidil. 


Dobrý den měl jsem pohlavní styk s kamarádkou od té doby mě nepříjemě šimrá předkožka a trochu žalud cca za 12 hodin se na něm utvoří takový  "sýr" to jsem dříve neměl. Jsem ženatý, bojím se to říci manželce. Nevíte, co by to mohlo být?

Jedná se pravděpodoběně o kandidózu. Vaše partnerka by si měla zajít na gynekologii na vyšetření a pro vaginální tablety, které ji upraví poševní mikroflóru. Používejte kondom! Je to ochrana nejen proti početí, ale také též proti sexuálně přenosným chorobám. S manželkou souložte jen s kondomem, dokud se svého problému nezbavíte. Doporučuji zvýšenou hygienu, nepoužívejte mýdlo, ale jen vlažnou vodu, po mytí si penis polijte kyselinou boritou(pro oční výplachy), nebo použijte salicylovou mast či si kupte Canesten mast či Batrafen a řiďte se příbalovým letákem. V případě neúspěchu se obraťte na dermatovenerologa. Více o kandidóze v http://zdravi.004.cz


 Stalo se mi, že jsem poprvé pri sexu krvácel, před tím se mi to nikdy nestalo, ale teď jsem měl prezervativ plný krve, nevíte čím to může být?

Mohlo to být mechanické poranění, či jiná náhlá traumatizace sliznice - praskla kapilára apod. Určitě zajdi k lékaři, pokud se to bude opakovat. Další ejakulaci doporučuji odložit o několik dní. Pozoruj, zda-li se krev objevuje i v moči. Pokud ano, zajdi k lékaři okamžitě. Pod kondom dej příště kapku lubrikantu.


 Je antibiotikum také antimykotikum?

Antibitikum je na bakterie, antimykotikum na houby - plísně, kvasinky apod. Antibiotika dokonce napomáhají rozvoji plísňových onemocnění tím, že snižují přirozené bakteriální osídlení sliznic, které brání rozvoji mykóz. Typické jsou třeba kvasinkové výjevy při dlouhodobém podávání ATB.


Mohl jsem chytit při líbani s klukem syfilis??? Jaká je tam pravděepodobnost???

Ano, syfilis se přenáší i slinami a pravděpodobnost je velmi vysoká, pokud dotyčný syfilis opravdu měl. Upozorňuji však, že bezpříznakový průběh syfilis je extrémně vzácný. Nakazil-li by ses, 99,99% se to nějak časem projeví.


V oblasti podbřišku se mi udělalo několik pupínků, vypadajících jako klasické uhříky jen s tím rozdílem, že nejsou vůbec otevřené, jsou tvrdší a na vrchu je pod kůží znát, že tam je něco jako tukové váčky. Průměr těchto pupínků je tak od 0,5 mm do 1,5 mm.

Velmi podrobný popis, ale přes mail vás nevyléčíme. Podívejte se na stránku http://std.004.cz/z-moluska/ jestli to nejsou molusky. Ty se dají vymačkat nehty a zajodovat. Pracujte za maximální hygieny. Pokud to nevypadá jako na obrázku a chcete vyšetřit doporučuji vám kolegy z venerologie na Karlově nám. 32, Praha 2.


Mám problém s pálením při močení, resp.domočování. Trvá to přibližne rok. Byl jsem s tím na urologii, dělali mi rozbory moči, sono, a vůbec nic se nenašlo. Také se mi tvoří(nejčastěji po ránu) kapička bílé hlenovité tekutiny u vyústění močové trubice. Zkoušel jsem různé urologické bylinné preparáty, homeopatika, a nic nepomáhá. Jak je možné, že z rozborů moči  nic nezjistili? Mám stálou partnerku, která je bez zdravotních obtíž. Může to být třeba infekce způsobená nechráněným análním stykem?

Ahoj Jardo, původci uretritid jsou nejčastěji právě anaeroby ze střev - tedy nejsnáze z análního sexu. Obvykle jsou to tzv. fuzobakterie. Používejte proto kondom i při stálém partnerce. Nechte si udělat znovu kultivace z močové trubice a uvidí se.
Ještě jsem zapomněl - odbětr na kultivace není nutné dělat z moči, ale lzetřeba z kapek, které vám po ránu vytékají. Lze jej doplnit i serologii na chlamydie(z krve). Pro odběr moči byste měl být poučen, jakou část moči máte zachytit. Dle typu vyšetření se odebírá střední proud - začátek necháte odtéci do mísy a naberete z prostřed močení apod. Klidně se zeptejte, zapomene-li lékař. 


Mám něco jako pupínky na penisu a ty samé pupínky v oblasti předkožky. Možná, že se jedná i o bílé uhříky. Jestli by jste mi mohl někoho případně doporučit z dermatovenerologické ambulance a jeho adresu.

Koukni se na http://poradna.004.cz/pz-pupinkyglans/, jestli se nejedná o papillae corone glandis či heterotopické mazové žlázy.


Četl jsem že tzv. papiloma je pohlavní choroba, která je velmi rozšířená. Můžete mi sdělit více. Jak se chránit, jak by člověk měl reagovat - tzv. učinit nějaká opatření tzv. pro jistotu po jednorázovém excesu. Jaká je inkubační doba pro vnější projev a pod. Event dát odkazy na stránky, kdy tyto informace jsou.

Papiloma není přímo žádná choroba, ale jedná se o human papilloma virus HPV, jehož druhy jsou původcem velkého množství chorob. Ve venerologii nás zajímá HPV, který působí tzv. kondylomata. Více o kondylomatech najdeš na http://zdravi.004.cz. Prevence je velmi obtížná, pokud projevy nejsou kryté kondomem či pokud není použit, je velmi snadné se virem nakazit. Infekce HPV virem však může být i asymptomatická, virus je přítomen v epidermis a přenos infekce je možný, proto potenciálně infekční může být každý. Prevence tedy takřka neexistuje. Doporučují se běžná opatření po styku a vizuelní kontrola partnera pohledem. K prevenci patří i věrnost jednomu partnerovi. 


Diagnostikovali u mne únavový syndrom v souvislosti s chronickou infekcí, chlamydie pozitivní v IgM i G. Teď jsem začal užívat Sumamed. Domnívám se, že to má partneka taky, měl bych s ní během léčby spát, jak dlouho se to léčí a má sex na terapii vliv?

Spartnerkou souložte výhradně s kondomem a pošlete ji a všechny další případné milenky a sexuální partnerky na vyšetření, jinak hrozí riziko ping pong efektu. Je třeba, abyste se léčili minimálně oba ve stejnou dobu stejným lékem dokud nebudete oba prokazatelně negativní, jak serologicky (IgG..), tak kultivačně - výtěr z trubice i mikroskopie moči na bakterie.