www.004.cz >Intimní poradna > Plastická indurace penisu

Autor: -inp->, Téma: Intimní poradna, Vydáno dne: 23. 06. 2023
Článek pochází z internetového magazínu 004.cz, ISSN 1214-4452. Všechna práva autorů vyhrazena.

Když mám erekci, stojí mi penis směrem dolů. Všiml jsem si, že směrem ven od těla má ke kořenu správný směr, ale těsně u kořene následuje prudký ohyb směrem dolů. Nevím, co s tím. Je to nějaká vada či deformace, nebo to lze vyřešit nějakým chirurgickým zákrokem? Chtěl bych, aby se můj penis při ztopoření opravdu ztopořil, tedy směrem nahoru.

Zdravím a obracím se na Vás s dotazem, týkajícím se tvaru mého penisu. Problém je v tom, že při ztopoření mi penis směřuje směrem dolů, místo nahoru, tedy na první pohled to vypadá, že mi akorát ztvrdne a zvětší se, všiml jsem si, že od těla až ke kořenu penisu má správný směr, ale těsně u kořene následuje prudký ohyb směrem dolů, nevím co s tím, zdali je to nějaká vada či deformace, nebo zda-li to lze vyřešit nějakým chirurgickým zákrokem. Chtěl bych, aby se můj penis při ztopoření opravdu ztopořil.

Děkuji za odpověď.

Honza


Milý Honzo,

pokud penis stojí směrem dolů, nebo naharo a to tak, že se láme v jednom bodě, pak takový stav označujeme jako plastická indurace penisu – lat. induratio penis plastica. Jedná se o degenerativní změnu struktury kavernózního tělesa. Z hlediska zdraví a ohrožení života, je to neškodná choroba, ale znepříjemňuje pohlavní život. V místě, kde se penis ohýbá můžeme nalézt při pohmatu zatvrdlinu a je nebolestivá.

Příčiny vzniku nejsou spolehklivě vysvětleny. Podle posledních výzkumů se jedná o autoimunní proces, při kterém je systém obranychopnosti těla namířen proti vlastním tkáním. Spouštěcím impulsem je pravděpodobně zánět v močové trubici. Dalším mechanismem vzniku je spánek na břiše. Každý zdravý muž má v noci několik erekcí. Pokud se penis nemůže narovnat tak, jak by měl, dochází v topořivých tělesech k drobným trhlinám. Jimi pak prosakuje krev, která rovněž spouští autoiminní reakci. Stejný dopad může mít i příliš bouřlivý průběh soulože.

V případě bolestivosti erekce, nebo pokud se deformace dále nezvětšuje, je možné induraci řešit chirurgicky. Chirurgická řešení mají více typů. První je korekční plastická operace. Musíme však upozornit, že rozříznutím srůstů v kavernózních tělesech chirurgem se vytvoří srůsty nové a nikdy nelze zaručit, že se stav zlepší a bude zachována schopnost erekce i po zahojení. Druhým způsobem je použití štěpu vlastní tkáně, nebo z tkáňové banky. U těžkých případů je monžná implantace penilní endoprotézy. Nicméně úspěšnost léčby chirurgickým řešením je relativně úspěšná. Pokud by se operovalo v nestabilním stavu vývoje indurace, je velká pravděpodobnost, že se vrátí.

K léčbě se může využít i injekční aplikace látky zvané verapamil či tamoxifen do ohybu penisu. Verapamil lze navíc použít pouze pokud indurace nepřekračuje 90°. Dávkování je komplikované – každých 24 hodin 10 mg verapamilové injekce přímo do kavernózního tělesa po dobu 14 dnů. Od léčby tímto způsobem se však upouští, neboť se neprokázala její účinnost. Další preparáty užívané při induraci jsou Colchicin či Interferon Alfa.
K novým metodám patří ozařování ultrazvukem, které se jeví jako úspěšné a relativně bezpečné. Další metodou je elektromagentická iontoforéza.

Každému, kdo trpí indurací penisu, doporučujeme stav sledovat, pokud by se horšil, nebo by vám tvar pyje vadil, navštivte urologii, nebo lépe andrologii.

Jako prevence proti zhoršování stavu a proti zánětům a bolestivosti doporučujeme koupit si vitamin E 200 mg. Dávkování je 3x denně 200 mg po dobu 3 měsíců. Poté vynechat 3 měsíce a kůru opakovat. Vitamin E zabraňuje nadměrné produkci kolagenu v kaverně a tím se prorosty kaverny nezvětšují. Vitamin E je možné aplikovat přímo na postiženou oblast penisu. Přípravek se jmenuje Erevit.

Jako novinka, u níž byla prokázána účinnost, je přípravek s názvem Potaba americké farmaceutické firmy Glenwood LCC. Není však registrován v ČR a nelze jej v ČR zakoupit ani předepsat. Léčba Potabou se používá v sousedním Německu. Potaba (chemicky calium-paraminobenzoat) je antifibriotický preparát užívaný perorálně. Informace o preparátu najdeš na Internetu. Vše o plastické induraci v němčině na: http://www.induratio.de.