??? Název je líbivej ("tak kdo bude tatínek a kdo maminka?"), ale nakonec se čtenář dozví, že se zde mluví o feminním chování některých gayů - ač sám Alca říká, že "Je absurdní rozdělovat a popisovat toto specifické soužití termíny", nakonec ale sám sklouzne takřka k bulváru. Jestliže chtel autor mluvit o feminnim chovani, tak at pls priste dava clankum odpovidajici nadpisy - tohle je fuckt jak z Blesku.
Pain • 02.07. 2002 - 12:02 << RE

Pain má pravdu, taky jsem čekal trošku něco jiného.
Položí-li mi někdo otázku "Kdo u vás dělá chlapa a kdo ženskou?", mám na ni jednu fajn odpověď (nevymyslel jsem ji já, slyšel jsem ji od jedné lesby): "To je různé, my si to každý večer losujeme."
A ještě poznámka: Můj tatínek fantasticky vaří - a není rozhodně feminní. Moje maminka suveréně vyměňuje žárovky, opravuje kohoutky a tak - a určitě není maskulinní. Co si o tom mám, Alco, myslet? :-)))))))
Fid 30.01. 2003 - 12:02 << RE

Hm, ale otázka maskulinního či femininního chování není totéž jako přiřazování mužské a ženské úlohy. Absurdita používání termínů mužské a ženské úlohy není v rozporu s používáním termínu femininního chování. Ostatně jsou to jenom hrátky se slovy. Nějaké termíny se používat musí, jinak by se lidi už vůbec nedomluvili. Ale tady si chce někdo asi spíš vyřizovat osobní účty s autorem, než nestranně reagovat. Známe svoje lidi.
Thetka • 30.01. 2003 - 12:59 << RE

S textem bych taky spíše nesouhlasil. S druhým odstavcem naprosto. Jsem přesvědčený, že "normální" člověk by se v dlouhodobém horizontu nedokázal, jakkoli vychováván k potlačování své feminity, ve společném intimním vztahu maskovat tak moc, že by to partner poměrně záhy nepoznal. Musel by mít hodně velkou dávku sebeovládání. Navíc v prostředí mezi gayi/lesbičkami se přetvařovat a ovládat nemusí a vedle člověka, ke kterému má tak blízký vztah, že je schopen s ním žít, by takové maskování bylo naprosto zbytečné. Proto si Alcou/Alcem naznačenou situaci nedovedu představit a považuju ji za absurdní.

To, že soužití femininního s maskulinním homosexuálem je jednodušší a pevnější, protože jeden vaří a uklízí a druhý opravuje auto a víc vydělává, je také podle mého názoru nesprávné. Že ženy uklízí a starají se o děti je jen proto, že to kdysi takhle někdo rozhodl a všichni jsou tak vychováváni. Kdybychom začali takto vychovávat chlapce, bylo by mytí nádobí maskulinní rolí.
Je nutné chápat maskulinitu a feminitu jako projevy výsostně tělesné a nemíchat je s ženskými a mužskými sociálními (partnerskými, genderovými) rolemi.

Myslím si, že vztah může fungovat dobře, pevně a dlouho za hlavního předpokladu: že jeden je dominantní a druhý je submisivní (ne v tom tělesném smyslu). Dva kohouti na jednom smetišti - to prostě nemůže fungovat. Pokud někoho z vás napadlo, že přece ve vztazích bývá dominantní vždy žena, protože ta je ten krk, který hýbe tou hlavou, pak je to správná námitka. Ovšem nakolik je dominance spojena s feminitou? Je každá žena dominantní? Že se to tak jeví může být jen čirá shoda okolností, nebo naučená sociální role.
Proto pokud femininní i maskulinní homosexuální partneři jsou výrazně dominantní, tak jejich vztah nebude fungovat. Pokud se sejdou dva: dominantní a submisivní homosexuálové maskulinní, tak věřím, že mají větší šanci na dlouhý a pevný vztah.

Měl bych ještě několik postřehů a námitek, ale bohužel by to bylo na hodně dlouhý text, na což nemám ani sílu ani čas. Proto bych jen zakončil tím, že na vztahy homosexuálů nelze roubovat tradiční (převážně křesťanské) normy soužití heretosexuálů, ani vytvářet analogie femin.-maskulin. homosexuál - ano, dva maskulinní - ne! Znamenalo by to, že dva femininní ano nebo ne? Pokud femininní znamená identifikovaný s ženskými (genderovými) rolemi, pak co se týká typicky ženské "schopnosti" potlačovat sama sebe, potom - ano, nebylo by si v čem překážet. Jestli femininní znamená dominanci obou a boj o vládu nad dřezem, pak - ne, to by nefungovalo. Tady to prostě nějak nevychází. Bude to asi o hodně složitější a tělesná maskulinita a feminita s tím nemají pranic společného.

Zdeněk 27.02. 2003 - 02:07 << RE

Reakce na Thetka 30.01. 2003 - 12:59
sorry, FIDa znám osobně a v žádném případě mu nejde o vyřizování si osobních účtů... :o) má prostě jiný názor (s jeho názorem taky souhlasím)...
COF 27.02. 2003 - 08:52 << RE