Mozna, ze to bude znit hnusne, ale kdyby treba videl cloveka umirajiciho na AIDS, tak by ho treba podobne chovani prestalo bavit.
Michal • 10.08. 2004 - 10:57 << RE

Reakce na Michal 10.08. 2004 - 10:57
Cloveka umirajiciho na AIDS mu nikdo neukaze, protoze cim dal tim vic prevlada trend tvrdit ze "to ze je nekdo HIV+ vlastne ani na cloveku nepoznate."

Coz je dvojsecna veta. Na jedne strane brani stigmatizaci HIV+, na druhou stranu muze vyvolavat pocit ze byt HIV+ je vlastne legrace a pro nektere i vzruso...

Kdyz si pak clovek v novinach precte desetkrat clanek "...Jsem HIV+ a kdyz budu brat leky tak je vse OK a nic neni poznat..." a ani jednou neuvidi clanek s fotkou cloveka umirajiciho na AIDS tak jak to pak muze dopadnout ...
Taky Michal, ale jiny ... • 10.08. 2004 - 22:53 << RE

Odpověď jsem psal již před delší dobou, takže jen upřesňuji, že ten český HIV pozitivní muž byl nakonec přece jen odsouzen k trestu pěti měsíců odnětí svobody, který vykonal.
Ad jiný Michal: Souhlasím, že to je skutečně dvojsečné. Na někom není nic poznat a léky mu udržují dobrou imunitu. Ale není tomu tak vždy a u každého. Navíc vedlejší účinky těchto léků jsou dost časté.
MUDr. Ivo Procházka • 11.08. 2004 - 12:15 << RE

Není to tak dlouho, co mi přátelé ukázali fotografii mladého muže, tuším dokonce, že to byl lékař, který byl HIV+ a vědomě tuto nemoc šířil. Tento muž byl shodou okolností několik týdnů poté dopaden. Když jsem se dozvěděl, že byl obviněn ze šíření nakažlivé choroby a že mu hrozí snad jen 3roky vězení (nejsem si jist), nemohl jsem tomu uvěřit. Být já "soudce", nebyl bych takto mírný a soudil bych tohoto muže za několikanásobnou vraždu, či pokus o ni!!!! Jediným možným trestem, který by ode mne dostal, by bylo doživotí!!!! Takový člověk si nic jiného nezaslouží!
llukynek • 14.08. 2004 - 23:25 << RE

Není to tak dlouho, co mi přátelé ukázali fotografii mladého muže, tuším dokonce, že to byl lékař, který byl HIV+ a vědomě tuto nemoc šířil. Tento muž byl shodou okolností několik týdnů poté dopaden. Když jsem se dozvěděl, že byl obviněn ze šíření nakažlivé choroby a že mu hrozí snad jen 3roky vězení (nejsem si jist), nemohl jsem tomu uvěřit. Být já "soudce", nebyl bych takto mírný a soudil bych tohoto muže za několikanásobnou vraždu, či pokus o ni!!!! Jediným možným trestem, který by ode mne dostal, by bylo doživotí!!!! Takový člověk si nic jiného nezaslouží!
llukynek • 14.08. 2004 - 23:26 << RE

Bohužel i já znám špatný příklad.Jeden učitel měl nechráněný anální styk s 15 letým klukem. To považuji za selhání pracovní morálky.U mladých gayů bohužel koluje představa, že se brzy najde lék, přitom kdyby se ve škole více probýral tetno problém tak by věděli, že se tak brzy nestane a spíš se to nestane vůbec.Prostě lék, který by tuto nemoc likvidoval se nenajde, možná se najde očkovací látka a nemocní pak postupně vymřou a tím se zbavíme aids, ale to je hudba budoucnosti a toho se již nedožiji.Stejnak dneska je člověk méně odolný než dřív, protože si naše těla zvykla na medikamenty.Dnes jsou skoro všichni alergičtí, což dříve nebylo.Bylo by zajímavé jak bychom se vyrovnali s plicním morem pokud by přišel až teprve na konci 20. století.PLicní mor byl smrtelný v 99,9% případů no a stejnak všichni ho nedostali a vymřelo tak maximálně 80% zasažených oblastí.
Honza • 23.08. 2004 - 23:02 << RE

Reakce na Honza 23.08. 2004 - 23:02
Muj osobni nazor ....

Mozna je to variace na problem politicke korektnosti a falesneho 'boje proti diskriminaci' vseho druhu...takze ocekavam kolik lidi mi tu vynada...

'Boj proti diskriminaci HIV+' se zvrhnul do podoby, ze po skolach jezdi na besedy HIV+ lide, kteri rikaji: "...Podivejte se na mne jak vypadam zdrave, nemusite se mne stitit, prece to na mne na prvni pohled ani nepoznate, schvalne mi zkuste podat ruku...."

Nejak jim nedochazi ze tim muzou vyvolavat v detech pocit ze HIV infekce je vlastne banalita ... proc se pak vlastne divime ze se mladi chovaji nezodpovedne?

Jiste, neni to jedina pricina. Ale asi by nebylo spatne se nad tim zamyslet.
Michal • 26.08. 2004 - 00:19 << RE

Reakce na Honza 23.08. 2004 - 23:02
Honzo, k tomu uciteli a 15ctiletemu diteti :

Pokud byl jeho zakem, tak:

Tr. Zak.:

§ 243
Kdo zneužívaje závislosti osoby mladší než osmnáct let nebo osoby svěřené jeho dozoru, přiměje ji k mimomanželské souloži, nebo kdo takové osoby, zneužívaje její závislosti, jiným způsobem pohlavně zneužije, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta.

Jednoduche. Ted je to na tobe :-)
Michal • 26.08. 2004 - 00:32 << RE

Reakce na Michal 26.08. 2004 - 00:32
Jeho žákem nebyl, ale i tak to bylo tragické selhání.Bylo by dobré kdyby byla homosexualita součástí sexuální výchovy, protože za mě to stále bylo někde jako židovská komunita ve středověku a to jsem maturoval v roce 2002.To šíření je stále problém u náctiletých gayů u nás než u heterosexuálních adolescentů.
honza • 26.08. 2004 - 23:23 << RE

Reakce na Michal 26.08. 2004 - 00:32
Jeho žákem nebyl, ale i tak to bylo tragické selhání.Bylo by dobré kdyby byla homosexualita součástí sexuální výchovy, protože za mě to stále bylo někde jako židovská komunita ve středověku a to jsem maturoval v roce 2002.To šíření je stále problém u náctiletých gayů u nás než u heterosexuálních adolescentů.
honza • 26.08. 2004 - 23:23 << RE

Reakce na Michal 26.08. 2004 - 00:19
Ad. jízdy HIV+ po školách

V současné době jezdí pokud vím jeden, kterého znám osobně. Nikdo jiný z HIV+ pozitivních osob se k tomu neodvažuje, přitom preventivní úsilí HIV+ je nesmírně cenné jak pro boj s diskriminací těchto osob, tak právě s šířením viru jako takového. Na těchto přednáškách se skutečně "demonstruje" to, že se takového člověka není třeba štítit, že po mnoho let vypadá normálně jako ostatní, ale pak nastává i chvíle, kdy se mluví o smrti, o tom, jak je hmatatelnější. Nikdy jsem neslyšel, že by někdo z žáků měl pocit, že je to banalita...
Alca 004.cz 07.09. 2004 - 15:38 << RE

Reakce na Alca 004.cz 07.09. 2004 - 15:38
Ja na tom setkani nazivo nebyl, nicmene jsem o techto besedach videl par clanku a vyvolaly ve mne ten dojem ktery jsem popsal. Mozna ze ty clanky videlo vice lidi...kdezto na tech besedach jich bylo jen par.

Mozna jsem natvrdly, ale tyto akce nechapu. Nechapu v cem je AIDS jina nemoc (krome poctu infikovanych) nez treba hepatitida C. Nechapu tedy, proc HIV+ lide mluvi o diskriminaci a proc o diskriminaci nemluvi HCV+ pacienti. Vazne, v cem je AIDS jina nemoc ? Jake zarizeni srovnatelne s "domem svetla" je k dispozici pro lidi s hepatitidou C ? Ktera nestatni organizace dostava dotace cilene na "boj" s hepatitidou C ?

K te diskriminaci: Muzu se zeptat na konkretni pripad, kdy byl HIV+ clovek "diskriminovan" vice nez pacient se srovnatelne zavaznym onemocnenim ?
Michal2 • 08.09. 2004 - 01:23 << RE

Reakce na Michal2 08.09. 2004 - 01:23
Problematika HCV a HIV je v mnohém velmi podobná. Na konferencích se často setkávám s tím, že se tyto nemoci v tématech a kazuistikách pacientů setkávají. Rozdíl je předvším v povědomí o nemocech.

HIV a AIDS je ve vyspělých zemích spíše problematikou gay minority, kde se pak střetává diskriminace HIV s diskriminací celé komunity "jakožto šiřitele smrtelné infekce". U HCV je to současně spíše otázka drogově závislých uživatelů s intravenozni aplikací drog. Jenomže u HIV je jaksi zahaleno do roucha hříchu, protože přenos probíhá především sexuální cestou. Pohlíží se na nákazu stylem: Zhřešils, perverzní cizoložníku, tak trp.

Oproti AIDS existují taky u HCV možnosti účinné léčby a ne každá nákaza končí smrtí. Do chronicity přechází až 70% případů, ale i pak existuje možnost úplného vyléčení (interferon, ribavirin, lamivudin). U AIDS nikoliv. HCV tak spadá pod gastroenterologické a infekční kliniky, kde jsou na léčbu pacientů připraveni a pacienty efektivně léčí. Dům světla není zařízení pro léčbu (ta opět spadá pod AIDS centra krajských nemocnic), ale poskytuje sociální a hospicové služby nemocným. HCV pacienti mají možnost podobné služby získavat v rámci protidrogových terapií ve specializovaných centrech. Ne všichni HIV+ a HCV+ pacienti takové služby potřebují a vyhledávají - většinou ti z sociálně zabezpečené společnosti, co se nakazí při běžném sexuálním styku.

Diskriminace HIV+ skutečně existuje i u nás. Jak v zaměstnání, tak v běžném kontaktu. Vláďa, sociální pracovník z Domu světla, dělal přednášky na Vysočině spolu s OS Spektrum. Ve vsi se okamžitě rozkřiklo, že je tam někdo s AIDSEM a problém nastal třeba v restauraci s obsluhou(sklenice, příbory).

Matka HIV+ dítěte, které se nakazilo při transfuzi musela vzít dítě ze školky, protože ostatní matky nechtěli do takové školky své děti pouštět a vyžadovali testy pro děti, jestli se při běžném kontaktu nenakazili. Pak je tu problém se štítivostí - HIV lidé ti mohou vyprávět.
Alca - redakce 004.cz 08.09. 2004 - 13:20 << RE

Reakce na Alca - redakce 004.cz 08.09. 2004 - 13:20
To nejsou priklady programove diskriminace HIV+, to jsou ojedinele excesy, ktere by stejne tak dobre mohly nastat kdyby se o nekom rozkriklo ze ma hepatitidu C, nebo jakoukoliv jinou nebezpecnou nemoc.

Ani jeden z uvedenych prikladu neni specificky pro AIDS. Ti lide nebyli "diskriminovani" proto ze meli AIDS, ale proto, ze meli nebezpecnou nemoc.

Nebo snad mam verit tomu, ze kdyby se v te skolce rozkriklo ze nejake dite ma hepatitidu C, tak by tim ty ostatni maminky byly nadsene ?

A zrovna v pripade te skolky bych byl opatrny - vtipky typu dat nekomu pripinacek na zidli nebo pichnout nekoho kruzitkem (ve skole) nebyly za meho mladi nicim neobvyklym, takze ta sance na sireni infekce neni nulova. A to nemluvim o moznosti krvavych urazu pri nejakych rvackach a pod.A milujici matka obvykle chce sve dite chranit pred jakymkoliv, byt malym rizikem.

Pokud je AIDS vniman jinak nez ostatni srovnatelne nebezpecne nemoci, tak za to muzou prave samozvani "aktiviste", kteri se ji rozhodli kontraproduktivne oddelovat od ostatnich a resit ji jaksi samostatne. Nelze se pak divit, ze AIDS lide vnimaji jako jakousi zvlastni nemoc, podle jednoduche uvahy "proti AIDS jsou specialni programy, to neni proti zadne jine nemoci, tak to ten AIDS bude asi pekny svinstvo".

Nebylo by opravdu prospesnejsi brat AIDS jako jakekoliv jine srovnatelne zavazne onemocneni ?
Michal2 • 08.09. 2004 - 23:19 << RE

Reakce na Alca - redakce 004.cz 08.09. 2004 - 13:20
Jeste par postrehu ...

ad "..Pohlíží se na nákazu stylem: Zhřešils, perverzní cizoložníku, tak trp...":

Hm, zato kdyz ma nekdo treba kapavku, tak ho ostatni poplacavaji po rameni a jedi a piji s nim z jednoho nadobi, ze ? Chudaci nemocni kapavkou, ti jsou taky diskriminovani. Asi zalozim nejake hnuti na jejich obranu pred diskriminaci.

ad "Oproti AIDS existují taky u HCV možnosti účinné léčby a ne každá nákaza končí smrtí."

Ano, mit hepatitidu C je vlastne podobna sranda jako mit chripku.

ad "Šíření HIV infekce je samozřejmě trestné i u nás."

Tak TOHLE je diskriminacni veta. Neexistuje zadny tretny cin "sireni HIV infekce", trestni zakon zna pouze v § 189 "sireni nakazlive choroby". Opet tu nekdo umele dela z HIV "neco extra". Proc ? Nebyla by korektnejsi veta "Šíření HIV infekce je u nás stejne jako sireni jakekoliv jine choroby trestne." ?

ad "HIV a AIDS je ve vyspělých zemích spíše problematikou gay minority".

Neni tomu tak prave proto, ze prave "ochranci prav" gay minority velmi casto "hraji na city" stylem "my jsme ti chudacci co jsou postizeni AIDS, potrebujeme toleranci a specialni preventivni programy jen pro nas". Nejspis tu nekdo zamenuje pricinu a nasledek.

Jsem presvedcen, ze kdyby tu 15 let programove "bojovalo proti AIDS" (rozumej zadalo dotace, socialni vyhody, poradalo pochody proti AIDS) napriklad odborove sruzeni zeleznicaru, takze by ted byl AIDS chapan jako nemoc zeleznicaru. Kdo chce kam ... Kdo se k te nemoci hlasi, s tim je spojovana. To je logicke.
Michal2 • 08.09. 2004 - 23:49 << RE

Reakce na Michal2 08.09. 2004 - 23:49
Já jsem z tvých příspěvků absolutně nepochopil, o co ti v této diskuzi jde, k čemu směřuješ a co nechápeš, či chceš vysvětlit.
Alca Redakce 004 10.09. 2004 - 15:07 << RE

Bohužel nejhorší jsou latentně promiskuitní gayové. Měl jsem přítele, o jehož pravidelných nájezdech na darkroomy jsem se dozvěděl půl roku po skončení vztahu s ním. Naštěstí jsem stále HIV-. Díky bohu...
Marek • 28.06. 2005 - 00:08 << RE